Kiedy jest Dzień Mężczyzn?

Wszyscy wiemy, że 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Paniom oczywiście życzymy wszystkiego najlepszego! Ale kiedy jest Dzień Mężczyzn?

Wiele z „międzynarodowych dni” to dni ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na liście takich oficjalnych dni ONZ jest aż osiem poświęconych dziewczętom i kobietom: Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (11 II), Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 III), Międzynarodowy Dzień Sędzi (10 III), Międzynarodowy Dzień Dziewcząt w Technologiach Informacyjno-Komunikacyjnych (28 IV), Międzynarodowy Dzień Kobiet w Dyplomacji (24 VI), Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (11 X), Międzynarodowy Dzień Kobiet na Wsi (15 X), Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy przeciwko Kobietom (25 XI). Nie ma natomiast żadnego dnia z chłopcami lub mężczyznami w nazwie.

Ale są też dni nieuznawane przez ONZ, o których możemy przeczytać w mediach. Należą do nich Międzynarodowy Dzień Kota czy bardziej poważne – jak niedawny Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, o których donoszą media czy organizacje pozarządowe. Do tej grupy należą dni związane z mężczyznami.

Od 1992 roku 23 lutego w ZSRS obchodzono Dzień Armii Czerwonej i Marynarki Wojennej, następnie Dzień Armii Sowieckiej i Marynarki Wojennej, który w latach 90. w niektórych krajach postsowieckichprzekształcono w Dzień Obrońcy Ojczyzny. Był on częściowo obchodzony jako odpowiednik Dnia Kobiet. Ze względu na swój militarny i historyczny charakter ten dzień nie nadaje się oczywiście do obchodzenia w Polsce. Na Ukrainie święto to zostało zlikwidowane – ustanowiono za to Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy 14 października.

W Polsce mamy za to nasze wyjątkowe święto – Dzień Chłopaka (30 IX). Na różne daty na świecie przypadają Dni Ojca i Dni Dziadka. Święta te są rzeczywiście powszechnie znane i obchodzone, ale dotyczą tylko pewnych grup mężczyzn – w przeciwieństwie do 8 marca obejmującego wszystkie kobiety.

W internecie można znaleźć co najmniej kilka dni. Niektórzy wymieniają 4 listopada – dzień związany z Michaiłem Gorbaczowem, wybranym na patrona jako lider polityczny, który skutecznie ograniczał konsumpcję alkoholu w społeczeństwie. Jest też 10 marca – to dzień upamiętnienia 40 męczenników z Sebasty w polskim Kościele Katolickim. Byli to żołnierze, którzy odmówili wyrzeczenia się wiary – po nieudanym kamieniowaniu zostali wystawieni na śmierć na mrozie.

Najpopularniejszym Dniem Mężczyzn na świecie jest 19 listopada. Wybór daty został dokonany w dość egzotyczny sposób – Jerome Teelucksingh z Trynidadu i Tobago wskazał dzień urodzin swojego ojca oraz decydującego meczu narodowej reprezentacji w eliminacjach do Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Chociaż zawodnicy z Trynidadu i Tobago przegrali mecz i nie pojechali na mundial, ponoć swoimi staraniami zjednoczyli naród.

Dotychczas 19 listopada został oficjalnie uznany jako Dzień Mężczyzn przez rumuński parlament, rządy Seszeli i Antigui i Barbudy oraz niektóre stany i miasta USA. Jednak nie przez ONZ, według którego tego dnia przypada… Światowy Dzień Toalet.

Uznanie Międzynarodowego Dnia Mężczyzn przez ONZ stawiamy sobie oczywiście za ambitny cel. A na razie spotykamy się 10 marca na Rynku Głównym w Krakowie.

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się