Co robi Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn?

Mija rok od momentu, gdy zaprosiliśmy grupę inicjatywną na zebranie w sprawie Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn. Krótko podsumowujemy jego dotychczasową działalność.

Rok od założenia

Nieomal rok temu, 17 listopada 2022, zebraliśmy grupę entuzjastów i podczas spotkania online założyliśmy Stowarzyszenie. Krótko potem złożyliśmy wniosek do KRS, a 10 marca wyszliśmy na krakowski Rynek, żeby świętować Dzień Mężczyzn!

332927951_704545421456669_5024259345730771400_n

Gdy mówimy o naszym Stowarzyszeniu, ludzie pytają nas: i czym się zajmujecie?

W ostatnich tygodniach porównywaliśmy programy wyborcze. Niestety – partie nie przejmują się problemami mężczyzn. Zyskujemy coraz większą rozpoznawalność i jest nas też coraz więcej. Mamy już ponad 60 członków, 12 patronów na Patronite, około 2,5 tys. obserwujących na Facebooku, 1,8 tys. na Twitterze. Im bardziej będziemy widoczni, tym większe są szanse, że również politycy przyłączą się do realizacji naszych celów.

Presja ma sens!

Przeprowadziliśmy już kilka udanych interwencji. Dzięki naszemu udziałowi w konsultacjach społecznych w Krajowym Programie Działań na rzecz Równego Traktowania znalazły się problemy chłopców w edukacji. Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu wycofał się z wykluczenia mężczyzn z programu wsparcia bezrobotnych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku już nie chwali się nierównowagą płci wśród studentek. Mniej udana była nasza korespondencja z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania – choć mamy nadzieję, że to się zmieni po wymianie rządu.

Pokazaliśmy też seksizm i podwójne standardy w przestrzeni medialnej. Zarówno Agnieszka Holland, jak i prof. Przemysław Sadura twierdzą, że ich propozycje ograniczenia praw wyborczych mężczyznom to „żarty” albo „skróty myślowe”. Jak widać – takie „żarty” są dozwolone, gdy dotyczą mężczyzn.

Obecność w mediach

Wystąpiliśmy na konferencji z okazji Dnia Chłopaka w Bytomiu i z warsztatami o problemach mężczyzn na Campusie Polska Przyszłości. Udzieliliśmy wielu wywiadów, m.in. w Wysokich ObcasachPiśmieKrytyce PolitycznejJoeMonster.org czy książce „Panie przodem. O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce„.

Kilka wywiadów opublikowaliśmy też na naszej stronie:

Wiele działań prowadzimy zakulisowo – spotykamy się z politykami, rozmawiamy z naukowcami, przygotowujemy grunt pod współpracę z innymi organizacjami o podobnych celach.

Tyle i jeszcze więcej

Wciąż zbieramy też rekomendacje literackie dla chłopców. Możecie dodawać swoje przez formularz.

A przed nami jeszcze więcej działań! Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter!

Chcesz działać z nami? Wypełnij formularz!

Chcesz wesprzeć naszą działalność? Oto jak możesz to zrobić.

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się