Dzień Mężczyzn w Krakowie – relacja

10 marca 2023 zainaugurowaliśmy działalność Stowarzyszenia w przestrzeni publicznej występując w radiu, telewizji na Krakowskim Rynku oraz w Klubie Jagiellońskim.

10 marca był dniem, kiedy świętowaliśmy Dzień Mężczyzn – a także dniem, kiedy jak Stowarzyszenie po raz pierwszy mieliśmy okazję pokazać się światu.

Dzień zaczął się od wywiadu dla Polskiego Radia Kraków. Wypadł bardzo merytorycznie – jest to w dużej mierze zasługą prowadzącego, który – poza pierwszym pytaniem – zadawał pytania merytoryczne i na temat. Tutaj można wysłuchać całości i zobaczyć nas na tle planszy w siedzibie Radia.

Wydarzeniem w przestrzeni publicznej, które przyciągnęło uwagę przechodniów, był Dzień Mężczyzn pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Zbieraliśmy wpisy do „Księgi Skarg i Wniosków” mężczyzn, udzielaliśmy wywiadów lokalnym mediom, rozmawialiśmy też z przechodniami. Reagowali raczej życzliwie, zwłaszcza wtedy, gdy dawaliśmy im ulotki i gadżety. Sporo było międzynarodowych turystów i – o dziwo – oni także byli zainteresowani. Na koniec dnia zobaczyliśmy relacje lokalnych mediów – choć krótkie, były merytoryczne.

Kolejnym akcentem tego dnia było spotkanie w lokalnym oddziale TVP. Tutaj, niestety, nie możemy pochwalić prowadzącego. Mimo, że pokazał nieprzygotowanie i lekceważenie oraz próbował skierować dyskusje na tory poboczne, udało się nam niejako 'przemycić’ najważniejsze tezy i wartości Stowarzyszenia. Szkoda, że odbyło sie to poniekąd wbrew schematowi narzuconemu przez dziennikarza, a nie po prostu w ramach wywiadu.

Wreszcie, na koniec dnia gościliśmy w Klubie Jagiellońskim. Michał Gulczyński debatował z Patrycją Wieczorkiewicz, feministką i autorką książki o incelach. To była długa, prawie dwugodzinna rozmowa, transmitowana online – po której miała miejsce krótka dyskusja z udziałem gości na miejscu i uczestników z internetu.

Podsumowując, uważamy dzień za udany. Rozdaliśmy kilkadziesiąt ulotek i gadżetów, trafiliśmy z przekazem do tysięcy widzów i słuchaczy mediów głównego nurtu. To oczywiście nadal wczesna faza, ale mamy wrażenie, że jest zapotrzebowanie na naszą narrację i Stowarzyszenie może połączyć oraz nadać formę głosom, które w przestrzeni publicznej od dawna się już pojawiały.

Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter i przystąpienia do grona członków Stowarzyszenia!

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się