Kto wspiera sprawy mężczyzn? Podsumowanie programów wyborczych

Zapytaliśmy partie polityczne o ich propozycje programowe w pięciu obszarach, które uznaliśmy za kluczowe dla mężczyzn: wyrównanie wieku emerytalnego, nierówności w edukacji i zdrowiu, wsparcie ojców oraz obowiązki wojskowe.

Na naszego maila odpowiedziała tylko Polska 2050. Pozostałe partie oceniliśmy na podstawie programu. Posty z omówieniem programów osiągnęły 100 tys. wyświetleń na Twitterze, 17 tys. na Facebooku i ponad 4 tys. na naszym blogu.

Równy wiek emerytalny

PO i PSL wyrównały wiek emerytalny. Obecnie uważają to jednak za błąd i nie zapowiadają powrotu. PiS przywrócił nierówny wiek emerytalny. Wprowadził również dodatkowe świadczenia niezależne od składek – trzynastą i czternastą emeryturę. Lewica zaproponowała „rentę wdowią”, dedykowaną głównie kobietom, którą później poparł Donald Tusk. PSL chce utrwalić nierówność poprzez wprowadzenie emerytur stażowych z różnym stażem wymaganym od mężczyzn i kobiet.

Politycy Konfederacji i Polski 2050 wypowiadają się za równym wiekiem emerytalnym, jednak nie wpisano tego postulatu do programów wyborczych.

Przeciwdziałanie wykluczeniu chłopców i mężczyzn w edukacji

Problemów chłopców i mężczyzn w edukacji nie zauważa żadna z partii. PiS dodatkowo negatywnie wyróżnił się wypowiedziami Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Równość dla ojców

Polska 2050 w mailu do nas opowiedziała się za opiekę naprzemienną. Posłowie Konfederacji powołali Zespół ds. Przeciwdziałania Alienacji Rodzicielskiej.

Platforma Obywatelska i PSL wprowadziły urlop ojcowski, który następnie PiS – musząc zaimplementować unijną dyrektywę – wydłużył. Lewica i Polska 2050 popierają wyrównanie zasiłków rodzicielskich dla ojców i matek na urlopach.

Przeciwko ustawie o izolacji sprawców przemocy, mogącej prowadzić do nadużyć, zagłosowali tylko posłowie Konfederacji.

Senatorowie Platformy Obywatelskiej, PSL i Lewicy wystąpili z inicjatywą ustawodawczą znoszącą kary za alienację rodzicielską.

Ochrona zdrowia mężczyzn

Zdrowie mężczyzn nie pojawia się w programach wyborczych. Polska 2050 wyróżniła się pozytywną odpowiedzią w naszym kwestionariuszu: państwo powinno poświęcać ochronie i profilaktyce zdrowia mężczyzn taką samą uwagę i środki jak w przypadku kobiet. Prawo i Sprawiedliwość rozbudowuje i promuje programy profilaktyczne.

Równość wobec służby wojskowej

Za rządów PO i PSL zawieszono obowiązkową zasadniczą służbę wojskową.

Poza Konfederacją wszystkie partie popierają lub wspierają obecność kobiet w armii. Wszystkie partie poparły jednak wadliwą ustawę o obronie ojczyzny, utrzymującą obowiązek kwalifikacji wojskowej tylko dla mężczyzn.

Liderzy Konfederacji opowiadali się za przywróceniem obowiązkowej służby zasadniczej.

Linki do omówienia poszczególnych programów

Prawo i Sprawiedliwość

Platforma Obywatelska

Konfederacja

Lewica

Polska 2050

Polskie Stronnictwo Ludowe


Inne aktualności
Janek zajął miejsce jednym z drewnianych krzeseł ustawionych w krąg. Niewielka sala lokalnego domu kultury, delikatnie oświetlona ciepłym światłem lampy...
Zobacz więcej
Marek Kotański był wybitnym polskim psychologiem, terapeutą oraz działaczem społecznym. Jest uważany za pioniera socjoterapii w Polsce i często nazywany...
Zobacz więcej
Jesteśmy grupą osób, którym dobro mężczyzn leży na sercu. Sformułowaliśmy tę deklarację jako grupowy postulat do władz publicznych, środowisk społecznych,...
Zobacz więcej
5 kwietnia odbyło się spotkanie z suicydolożką, Danutą Sowińską. Zapraszamy do oglądania relacji ze spotkania. Spotkanie z suicydolożką Danutą SowińskąWywiad...
Zobacz więcej

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się