Międzynarodowy Dzień Mężczyzn – list otwarty

Postulujemy zaproponowanie przez Polskę ustanowienia przez ONZ oficjalnego Międzynarodowego Dnia Mężczyzn. Publikujemy nasz list otwarty do ministry ds. równości Katarzyny Kotuli.

Szanowna Pani Ministro,

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni Pani wystąpieniem w trakcie Campusu Polska Przyszłości, na którym wybrzmiały słowa: ”Słyszę te głosy od chłopców i mężczyzn, którzy mówią: hej, a co z naszymi prawami? (…) Naszą rolą jest przekonanie wszystkich, że warto być na tej samej łodzi i płynąć wspólnie. Dlatego podjęłam decyzję, że w naszej prezydencji (…) jednym z trzech głównych tematów będą prawa chłopców i mężczyzn, bo chcemy od tego zacząć, chcemy ten temat wprowadzić na agendę (…) na zasadzie obopólnych korzyści…”

Doceniamy to stanowisko i deklarujemy pomoc w realizacji. Kiedy nasz przedstawiciel dr Michał Gulczyński w marcu zgłaszał w Pani gabinecie pakiet męskich postulatów, rząd Donalda Tuska deklarował pomoc skierowaną jedynie do kobiet. Cieszy nas, że po kilku miesiącach nastąpiła zmiana myślenia o potrzebach całego społeczeństwa, w tym chłopców i mężczyzn. Mamy nadzieję, że w ślad za deklaracjami przyjdzie pora na konkretne rozwiązania.

Jesteśmy chętni i gotowi do konsultowania i prac nad konkretnymi ustawami i projektami. Zwracamy uwagę zarówno na nierówności prawne dotyczące mężczyzn (nierówny wiek emerytalny, obowiązki wojskowe, urlopy rodzicielskie, normy BHP, zwolnienie z podatku po 60 roku życia), jak i te niezadekretowane prawnie, ale faktycznie występujące (edukacja, profilaktyka zdrowotna, dostęp do niektórych kierunków studiów, traktowanie ojców w wymiarze sprawiedliwości i wiele innych).

Mamy również inne propozycje. Na przykład zgłoszenie przez Polskę w ONZ nowego globalnego – Międzynarodowego Święta Mężczyzn, przypadającego na dzień 10 marca. Dzień ten uznany jest zarówno w Polsce, jak i wielu krajach za granicą. Świat musi w końcu zauważyć drugą stronę nierówności płci – te obszary, w których to mężczyźni mają gorzej i mogą oczekiwać rozwiązań politycznych lub wsparcia społeczeństwa. We wszystkich krajach świata to mężczyźni żyją krócej. Ale te różnice nie są naturalne – wynoszą od niespełna roku w Togo i Nigerii przez 3 lata w Holandii po prawie 10 lat w Gruzji i ponad 13 lat na Ukrainie. Mężczyźni wykonują najbardziej niebezpieczne zawody. Co roku na świecie w wypadkach w pracy ginie 330 tys. osób, a kolejnych 2,6 miliona osób umiera przez choroby związane z praca. Dotyczy to trzykrotnie częściej mężczyzn niż kobiet. Mężczyźni stanowią też większość ofiar wojen i zabójstw. Za odpowiedź nie może wystarczyć stwierdzenie, że to również mężczyźni częściej pociągają za spust. Trzeba pomagać chłopcom tak, by nie trafiali do przestępczego światka. Mężczyźni znacznie częściej popełniają samobójstwa i w wielu krajach stanowią zdecydowaną większość wśród bezdomnych. Mężczyźni są wciąż dyskryminowani przez prawo – nierówny wiek emerytalny, gorsze warunki odbywania kar czy nierówne obowiązki wojskowe. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn pomoże nam przypomnieć, że mężczyzna to też człowiek – życie i krzywda mężczyzn nie mogą być przemilczane ani deprecjonowane.

Jest świetna okazja, aby to zrobić – dzisiaj Dzień Chłopaka. To typowo polskiej święto, obchodzone raczej przez młodzież w okresie nawiązywania relacji. Ale w jego obecności jest ważne przesłanie: dopóki młody mężczyzna jest “chłopakiem”, zasługuje na święto, staranie i docenienie. Od kiedy przestanie nim być, a stanie się mężczyzną – przestaje na to wszystko zasługiwać. Dla społeczeństwa staje się zasobem roboczym, który ma żyć, pracować i nie domagać się dla siebie za wiele.

Być może nadszedł czas, aby to zmienić. Wiele z „międzynarodowych dni” to dni ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na liście takich oficjalnych dni ONZ jest aż osiem poświęconych dziewczętom i kobietom:

  • Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (11 II),
  • Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 III),
  • Międzynarodowy Dzień Sędzi (10 III),
  • Międzynarodowy Dzień Dziewcząt w Technologiach Informacyjno-Komunikacyjnych (28 IV),
  • Międzynarodowy Dzień Kobiet w Dyplomacji (24 VI),
  • Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (11 X),
  • Międzynarodowy Dzień Kobiet na Wsi (15 X),
  • Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy przeciwko Kobietom (25 XI).

Nie ma na liście ONZ żadnego światowego i powszechnie znanego dnia z chłopcami lub mężczyznami w nazwie.

W gronie lokalnych „męskich” świąt znajduje się np. 19 listopada, który został oficjalnie uznany jako Dzień Mężczyzn przez rumuński parlament, rządy Seszeli, Antigui i Barbudy oraz niektóre stany i miasta USA. Jednak nie przez ONZ, według którego tego dnia przypada… Światowy Dzień Toalet.

Dlatego wnosimy, aby zaproponowała Pani 10 marca jako Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.

Z poważaniem,

Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn

Jakub Chabik, Waldemar Domański, Michał Gulczyński


Inne aktualności
W dniu 13 grudnia 2024 minęła rocznica zaprzysiężenia koalicyjnego rządu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy z premierem Donaldem...
Zobacz więcej
Udało nam się zaangażować pięć pierwszoligowych klubów piłkarskich w promowanie badań wśród mężczyzn! W siedemnastej i osiemnastej kolejce pierwszej ligi...
Zobacz więcej
Młodość i edukacja Bogusław Piłsudski urodził się 2 listopada 1866 roku w Zułowie na Litwie, w szlacheckiej rodzinie Piłsudskich. Jego...
Zobacz więcej
W zeszłym roku pierwszy raz zorganizowaliśmy akcję #MęskieWsparcie. Dla podopiecznych Przytuliska dla Bezdomnych Mężczyzn w Krakowie prowadzonego przez Zgromadzenie Braci...
Zobacz więcej

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się