Postulujemy zaproponowanie przez Polskę ustanowienia przez ONZ oficjalnego Międzynarodowego Dnia Mężczyzn. Publikujemy nasz list otwarty do ministry ds. równości Katarzyny Kotuli.
Szanowna Pani Ministro,
Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni Pani wystąpieniem w trakcie Campusu Polska Przyszłości, na którym wybrzmiały słowa: ”Słyszę te głosy od chłopców i mężczyzn, którzy mówią: hej, a co z naszymi prawami? (…) Naszą rolą jest przekonanie wszystkich, że warto być na tej samej łodzi i płynąć wspólnie. Dlatego podjęłam decyzję, że w naszej prezydencji (…) jednym z trzech głównych tematów będą prawa chłopców i mężczyzn, bo chcemy od tego zacząć, chcemy ten temat wprowadzić na agendę (…) na zasadzie obopólnych korzyści…”
Doceniamy to stanowisko i deklarujemy pomoc w realizacji. Kiedy nasz przedstawiciel dr Michał Gulczyński w marcu zgłaszał w Pani gabinecie pakiet męskich postulatów, rząd Donalda Tuska deklarował pomoc skierowaną jedynie do kobiet. Cieszy nas, że po kilku miesiącach nastąpiła zmiana myślenia o potrzebach całego społeczeństwa, w tym chłopców i mężczyzn. Mamy nadzieję, że w ślad za deklaracjami przyjdzie pora na konkretne rozwiązania.
Jesteśmy chętni i gotowi do konsultowania i prac nad konkretnymi ustawami i projektami. Zwracamy uwagę zarówno na nierówności prawne dotyczące mężczyzn (nierówny wiek emerytalny, obowiązki wojskowe, urlopy rodzicielskie, normy BHP, zwolnienie z podatku po 60 roku życia), jak i te niezadekretowane prawnie, ale faktycznie występujące (edukacja, profilaktyka zdrowotna, dostęp do niektórych kierunków studiów, traktowanie ojców w wymiarze sprawiedliwości i wiele innych).
Mamy również inne propozycje. Na przykład zgłoszenie przez Polskę w ONZ nowego globalnego – Międzynarodowego Święta Mężczyzn, przypadającego na dzień 10 marca. Dzień ten uznany jest zarówno w Polsce, jak i wielu krajach za granicą. Świat musi w końcu zauważyć drugą stronę nierówności płci – te obszary, w których to mężczyźni mają gorzej i mogą oczekiwać rozwiązań politycznych lub wsparcia społeczeństwa. We wszystkich krajach świata to mężczyźni żyją krócej. Ale te różnice nie są naturalne – wynoszą od niespełna roku w Togo i Nigerii przez 3 lata w Holandii po prawie 10 lat w Gruzji i ponad 13 lat na Ukrainie. Mężczyźni wykonują najbardziej niebezpieczne zawody. Co roku na świecie w wypadkach w pracy ginie 330 tys. osób, a kolejnych 2,6 miliona osób umiera przez choroby związane z praca. Dotyczy to trzykrotnie częściej mężczyzn niż kobiet. Mężczyźni stanowią też większość ofiar wojen i zabójstw. Za odpowiedź nie może wystarczyć stwierdzenie, że to również mężczyźni częściej pociągają za spust. Trzeba pomagać chłopcom tak, by nie trafiali do przestępczego światka. Mężczyźni znacznie częściej popełniają samobójstwa i w wielu krajach stanowią zdecydowaną większość wśród bezdomnych. Mężczyźni są wciąż dyskryminowani przez prawo – nierówny wiek emerytalny, gorsze warunki odbywania kar czy nierówne obowiązki wojskowe. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn pomoże nam przypomnieć, że mężczyzna to też człowiek – życie i krzywda mężczyzn nie mogą być przemilczane ani deprecjonowane.
Jest świetna okazja, aby to zrobić – dzisiaj Dzień Chłopaka. To typowo polskiej święto, obchodzone raczej przez młodzież w okresie nawiązywania relacji. Ale w jego obecności jest ważne przesłanie: dopóki młody mężczyzna jest “chłopakiem”, zasługuje na święto, staranie i docenienie. Od kiedy przestanie nim być, a stanie się mężczyzną – przestaje na to wszystko zasługiwać. Dla społeczeństwa staje się zasobem roboczym, który ma żyć, pracować i nie domagać się dla siebie za wiele.
Być może nadszedł czas, aby to zmienić. Wiele z „międzynarodowych dni” to dni ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na liście takich oficjalnych dni ONZ jest aż osiem poświęconych dziewczętom i kobietom:
- Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (11 II),
- Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 III),
- Międzynarodowy Dzień Sędzi (10 III),
- Międzynarodowy Dzień Dziewcząt w Technologiach Informacyjno-Komunikacyjnych (28 IV),
- Międzynarodowy Dzień Kobiet w Dyplomacji (24 VI),
- Międzynarodowy Dzień Dziewcząt (11 X),
- Międzynarodowy Dzień Kobiet na Wsi (15 X),
- Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy przeciwko Kobietom (25 XI).
Nie ma na liście ONZ żadnego światowego i powszechnie znanego dnia z chłopcami lub mężczyznami w nazwie.
W gronie lokalnych „męskich” świąt znajduje się np. 19 listopada, który został oficjalnie uznany jako Dzień Mężczyzn przez rumuński parlament, rządy Seszeli, Antigui i Barbudy oraz niektóre stany i miasta USA. Jednak nie przez ONZ, według którego tego dnia przypada… Światowy Dzień Toalet.
Dlatego wnosimy, aby zaproponowała Pani 10 marca jako Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.
Z poważaniem,
Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Jakub Chabik, Waldemar Domański, Michał Gulczyński