Min. Sprawiedliwości potwierdza: Opinia konsultantki nie ma żadnej mocy w sądzie

Jak to się zaczęło?

Niespełna 3 tygodnie temu informowaliśmy o trwającej 6 miesięcy wymianie pism z Ministerstwem Zdrowia w sprawie opinii konsultant krajowej ds. psychiatrii dzieci i młodzieży p. Aleksandry Lewandowskiej z 3 listopada 2024 roku. W wyniku podjętej na naszą prośbę interwencji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymaliśmy pismo, w którym…

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że ww. opinia nie jest opinią Rady Ministrów, ale prywatną opinią dr Aleksandry Lewandowskiej

…co szczegółowo opisaliśmy w naszym wpisie z 18/05/2025

Jest ciąg dalszy – tym razem Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada.

Równolegle z prośbą o interwencję złożoną w KPRM, wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie opinii p. Aleksandry Lewandowskiej, na które właśnie otrzymaliśmy odpowiedź.

Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości zawarte w ww. piśmie datowanym na 26 maja 2025 roku jest bardzo jednoznaczne i można je streścić w poniższych 5 punktach / cytatach:

  • „Opinia konsultantki krajowej w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży z 3 listopada 2024 roku nie jest aktem stanowienia prawa ani tworzenia powszechnie wiążącej interpretacji prawa”.
  • „Opinia konsultantki krajowej oraz zawarte w niej rekomendacje nie rodzą skutków prawnych dla sądów czy urzędów”
  • „Minister Sprawiedliwości prowadzi prace legislacyjne w ramach przysługujących mu kompetencji i nie cedował uprawnień prawodawczych ani wykonawczych na rzecz innych resortów”
  • „Konstytucja RP wskazuje, że kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym”
  • „W Ministerstwie Sprawiedliwości dostrzegamy problem jakim jest celowe separowanie dziecka od rodzica żyjącego w rozdzieleniu. Działanie takie zagraża dobru dziecka i może stanowić nadużycie władzy rodzicielskiej”

To już pewne: opinia konsultantki krajowej nie rodzi konsekwencji prawnych!

Z pisma jednoznacznie wynika, że ww. prywatna opinia dr Lewandowskiej jest wykorzystywana w dyskursie publicznym, a nawet w sądach w sprawach okołorozstaniowych, aby zaprzeczać lub usprawiedliwiać przemoc wobec dzieci, polegającą na ich celowym i bezpodstawnym izolowaniu od drugiego rodzica. De facto więc konsultantka krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży p. Aleksandra Lewandowska stała się adwokatem osób dopuszczających się przemocy psychicznej.

Wyślijcie ten post lub / i odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości wszystkim osobom lub instytucjom, które próbują bądź próbowały negować zjawisko alienacji rodzicielskiej powołując się w tym celu na opinię konsultantki krajowej.

Dziękujemy Ministerstwu Sprawiedliwości za odpowiedź na nasze pytania i jednoznaczne wyjaśnienie sytuacji.

Sytuacja, w której urzędniczka Ministerstwa Zdrowia uzurpuje sobie moc stanowienia lub interpretacji prawa, a jej prywatne opinie wykorzystywane są do uzasadniania przemocy wobec nieletnich, jest niedopuszczalne.

Analizujemy w tej chwili, czy istnieją powody, aby zwrócić się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o odwołanie dr Aleksandry Lewandowskiej. Powodów jest kilka – wykorzystywanie oficjalnych stanowisk publikowanych w imieniu ministerstwa do prywatnej publicystyki, przekroczenie uprawnień oraz stosowanie seksistowskiego i wykluczającego języka.

Jeśli faktycznie tak jest – wystąpimy z wnioskiem o odwołanie dr Aleksandry Lewandowskiej ze stanowiska.

Będziemy informować, czy podejmiemy dalsze działania w tej sprawie.


Inne aktualności
Autor książki jest literaturoznawcą i polonistą. Studiował w amerykańskim Center for the Study of Men and Masculinities (Centrum Studiów nad...
Zobacz więcej
Co pięć lat Komisja Europejska przygotowuje wieloletnią Strategię Równości Płci. Trwają właśnie konsultacje publiczne. To bardzo ważne, aby wybrzmiały głosy,...
Zobacz więcej
Na stronach Fundacji "Perspektywy" oraz na profilu FB fundacji "Polki w medycynie" pojawiła się krytyka naszego raportu. Bardzo dziękujemy za...
Zobacz więcej
Czy żyjecie w przekonaniu, że mężczyźni są „wszędzie” i dominują nawet w naukach o zdrowiu? Najnowszy raport Stowarzyszenia na rzecz...
Zobacz więcej

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.