O chłopcach i mężczyznach z życzliwością

Richard V. Reeves „Chłopcy i mężczyźni”, Towarzystwo Naukowe im. Stanisława Andreskiego, 2024

„Chłopcy i mężczyźni” to książka opublikowana przez Richarda V. Reevesa w 2022 roku. Doczekała się dwa lata później polskiego wydania. Zadania podjęło się Towarzystwo Naukowe im. Stanisława Andreskiego, które słynie z podejmowania kontrowersyjnych tematów i sięgania tam, gdzie nikt inny nie ma odwagi spojrzeć. Publikacje wydawnictwa dotyczą zagadnień nieobecnych w dominującej narracji. Można wręcz powiedzieć, że „heretyckie” tematy to ich specjalność.


Na uwagę zasługuje okładka, której projekt odwołuje się do słynnej rzeźby Auguste’a Rodina „Myśliciel”. Podobnie jak przedstawiony przez Rodina myśliciel podjął się refleksji nad trapiącymi ludzkość odwiecznymi pytaniami, tak i Richard V. Reeves staje się takim myślicielem, zastanawiając się nad problemami i przeszkodami, jakie trapią współczesnych chłopców i mężczyzn. Nie poprzestaje jednak tylko na samych problemach, ale i proponuje konkretne rozwiązania.


Autor nie tylko zajmuje się naukami społecznymi, lecz jest także mężem i ojcem trzech synów. „Chłopców i mężczyzn” zadedykował swoim trzem synom. Z lektury wyłania się obraz ciekawego świata człowieka, badacza z analitycznym umysłem, a przede wszystkim opiekuńczego ojca, zatroskanego o dobrostan swoich synów. Autor często odwołuje się do osobistego doświadczenia oraz do problemów towarzyszącym wychowaniu swoich trzech synów, co sprawia że temat zilustrowany przykładami z prawdziwego życia bardziej przemawia do wyobraźni czytelnika.

W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat miały miejsce bezprecedensowe zmiany obyczajowe i społeczne, które sprawiły iż chłopcy i mężczyźni w trzeciej dekadzie XXI wieku zmagają się z poczuciem osamotnienia, wykluczenia oraz braku celu w życiu wraz z drastycznym spadkiem motywacji i poczucia sprawczości w życiu. Mężczyźni i chłopcy borykają się z kryzysem zdrowia psychicznego, uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Oprócz tego osiągają gorsze wyniki w nauce, które potem przekładają się na nieudane życie zawodowe i niższe płace. Prowadzi to w końcu do największej tragedii, jaką jest odebranie sobie życia.

Ważnym przesłaniem autora jest że dobrostan i interesy kobiet i mężczyzn się nie wykluczają, lecz uzupełniają wzajemnie.

Troska o los kobiet i dziewcząt nie wyklucza troski o los mężczyzn i chłopców. Wskazuje na ślepą uliczkę w jakiej tkwią zarówno przedstawiciele lewicy, jak i prawicy. Ci pierwsi często pozostają ślepi na tragiczny los i przeszkody jakim muszą stawiać chłopcy i mężczyźni. Lewica zwraca uwagę na strukturalne podłoże wielu społecznych problemów, takich jak np. nierówności rasowe i ekonomiczne. Jednakże nie zauważa tych strukturalnych czynników w przypadku nierówności, które trafią mężczyzn. Natomiast prawica cieszy się poparciem znaczniej ilości młodych mężczyzn z uwagi na to, że zwraca na nich uwagę. Natomiast rozwiązania proponowane przez prawicę sprowadzają się do powrotu do „starych, dobrych czasów” i świata, który przeminął, w którym „każdy znał swoje miejsce”.

Chociaż książka opisuje głównie problemy które dotyczą USA, to jednak jak zauważa sam autor, dotyczą one właściwie każdego z rozwiniętych państw OECD. Szczególnie przejmujący jest rozdział poświęcony tragedii, przeszkodom i niesprawiedliwościom, z jakimi muszą się zmagać czarnoskórzy chłopcy i mężczyźni w USA. Chociaż jest to temat który nie ma takiego przełożenia na polskie realia, to jednak wartościowym jest zapoznanie się z doświadczeniem cierpienia z którymi mierzy się drugi człowiek, nawet w odmiennych realiach politycznych i geograficznych.

Książka nie tylko zderza czytelnika z niepokojącymi danymi i doświadczeniem cierpienia, lecz także dodaje nadziei i otuchy.

Najważniejszym przesłaniem „Chłopców i mężczyzn” Richarda V. Reevesa jest to, że nie tylko zmiany w dziedzinie polityki, szkolnictwa czy życia zawodowego polepszą dobrostan połowy ludzkości i ulżą chłopcom i mężczyznom w cierpieniu.

Ważne są także otwartość na drugiego człowieka, życzliwość i chęć współpracy.


Inne aktualności
Według danych GUS z 2019 roku, niemalże co piąty (19,5%) mężczyzna w Polsce zmaga się z chorobą zwiększającą ryzyko zawału...
Zobacz więcej
Program rozwojowy nie dla chłopców Sprawę podrzucił nam jeden z Sympatyków. Powiat Toruński zorganizował konkurs EU-Geniusz, w ramach którego zamierzał...
Zobacz więcej
Jedną z nierówności na które zwracamy uwagę w Stowarzyszeniu na rzecz Chłopców i Mężczyzn - jest nierówność w obszarze służby...
Zobacz więcej
Chłopcy i mężczyźni mierzą się z nierównościami w wielu obszarach. Problemy, które dotykają ich na co dzień, są rzadko poruszane...
Zobacz więcej

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.