bell hooks „Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2022
Gloria Jean Watkins (1952-2021) była jedną z najważniejszych postaci trzeciej fali feminizmu. Swoje książki wydawała pod pseudonimem „bell hooks”. Jej książka pt. „The Will to Change. Men, Masculinity and Love” ukazała się w 2004 roku, jednakże polskiego wydania doczekała się dopiero osiemnaście lat później. Wydania podjęło się Wydawnictwo Krytyki Politycznej, które znane jest wydawania pozycji literackich które opisują rzeczywistość z perspektywy lewicowych poglądów społeczno-politycznych. Nie inaczej jest z twórczością bell hooks. Autorka pisze o zagadnieniach miłości, emocji i zdrowia psychicznego mężczyzn, wychodząc od następującego założenia: patriarchat jest systemem, który polega na władzy mężczyzn, a jednocześnie mężczyznom szkodzi. Autorka uważa, że świat jest rządzony przez patriarchat, dzięki czemu mężczyźni sprawują władzę na światem, jednakże jednocześnie jest to dla mężczyzn krzywdzące, gdyż wtłacza ich w sztywne ramy ról płciowych, poza które nie mogą wykroczyć, w przeciwnym razie zostaną poddani społecznemu ostracyzmowi. Autorka zadedykowała książkę swojemu dziadkowi, którego wspomina z sympatią i szacunkiem.
Opisuje swoje pozytywne, jak i negatywne doświadczenia z mężczyznami oraz, jak sama przyznaje, ubolewa nad tym iż we wczesnych pracach radykalnego feminizmu często były obecne gniew, złość i nienawiść wobec mężczyzn. Dodaje, iż wtedy jednocześnie zaniechano podjęcia próby zrozumienia mężczyzn i podjęcia z nimi współpracy.
Sama opowiada się za życzliwością i współpracą, a także stworzeniem kultury pojednania między kobietami i mężczyznami.
Dokonuje trafnego spostrzeżenia, iż zdrowie psychicznego nastoletnich chłopców bardzo często jest bagatelizowane i zwraca się na nie uwagę dopiero wtedy, gdy na skutek wieloletnich zaniedbań zdrowia psychicznego, ich frustracja i gniew znajdą ujście w agresywnych czynach. Autorka przedstawia także propozycje alternatywnych modeli męskości, zestawiając je z tradycyjnymi wzorcami, które dominowały w połowie XX wieku. Można nie zgadzać się zarówno z poglądami autorki, jak i z jej założeniami dotyczącymi źródła problemów mężczyzn, jednakże warta doceniania jest jej próba przyjrzenia się męskim problemom i chęć nawiązania współpracy z mężczyznami.
