Opinia Krajowej Konsultant ds. Psychiatrii nt. alienacji nie rodzi konsekwencji prawnych

O co chodzi

W grudniu 2024 internet obiegła opinia Konsultant Krajowej w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dr n. med. Aleksandry Lewandowskiej na temat „syndromu/teorii alienacji rodzicielskiej”. Opinia została napisana w odpowiedzi na pismo Departamentu Równości w Zdrowiu Ministerstwo Zdrowia.

Opinia ma aż 30 stron. Większość opinii wcale nie dotyczy „syndromu alienacji rodzicielskiej”, ani tym bardziej samej alienacji rodzicielskiej czy zachowań alienacyjnych. Z faktu nieistnienia medycznego „syndromu alienacji rodzicielskiej” pani konsultant wywodzi radykalny wniosek: „Ponadto używanie „alienacji rodzicielskiej” w moje opinii, prowadzi do dyskryminacji kobiet i dziewcząt, szczególnie w sporach o opiekę w sądzie rodzinnym.” Nie wiemy, jak opinia na temat dyskryminacji w sądach ma się do obszaru jej ekspertyzy, czyli – przypomnijmy – psychiatrii dzieci i młodzieży.

Presja ma sens!

Po 6-miesięcznej (!) wymianie pism z Departamentem Równości w Zdrowiu otrzymaliśmy w końcu odpowiedź, która przynajmniej częściowo odpowiada na zadane przez nas pytania dotyczące opinii przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przez konsultant krajową w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, p. Aleksandrę Lewandowską. Opinia jest datowana na 3 listopada 2024 roku i dotyczy zjawiska alienacji rodzicielskiej.

Wystąpiliśmy o odpowiedź, ponieważ w naszej ocenie dr Aleksandra Lewandowska wielokrotnie wyszła poza kompetencje konsultanta krajowego i lekarza psychiatry formułując w treści ww. opinii liczne stwierdzenia na tematy prawne, ogólnospołeczne oraz rodzinne, a także zawarła w niej szereg stwierdzeń, które mają charakter daleko dyskryminacyjny m.in z uwagi na nieprawdziwe założenie, że ofiarami przemocy mogą być wyłącznie kobiety, a sprawcami wyłącznie mężczyźni.

Bezskutecznie próbowaliśmy wyjaśniać ww. kwestie bezpośrednio u źródła, ale nasze pisma do Konsultant Krajowej oraz Ministerstwa Zdrowia były zbywane lakonicznymi, wymijającymi odpowiedziami.

Efekt przyniosła dopiero interwencja, o którą w kwietniu 2025 roku poprosiliśmy Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W jej wyniku otrzymaliśmy od p. Dagmary Korbasińskiej-Chwedczuk z Departamentu Równości w Zdrowiu kolejną, trzecią już odpowiedź (a jednocześnie pierwszą, która choć w minimalny sposób adresuje zadane przez nas pytania).

Czytamy w niej:

  • Departament Równości w Zdrowiu nie neguje istnienia negatywnych zjawisk, do których dochodzi podczas rozwodu, w tym zachowań rodziców, utrudniających bezpodstawnie kontakt z drugim rodzicem;
  • Alienacja rodzicielska jest kwestią istotną w konkretnych kontekstach sądowych i każdorazowo powinna być indywidualnie rozpatrywana, jednakże bez używania nieprawidłowych teorii i określeń;
  • Ministerstwo Zdrowia i konsultanci krajowi nie prowadzą prac związanych ze zmianą przepisów regulujących kontakty dzieci w przypadku rozstań, a konsultanci krajowi nie mają uprawnień w zakresie stanowienia lub interpretacji przepisów prawa;
  • Opinia konsultant krajowej nie jest stanowiskiem Rady Ministrów;
  • Opinia jest definiowana jako osobisty pogląd lub osąd na dany temat, przekonanie o czymś i jej treść nie jest określona przepisami prawa – opinie nie są wiążące dla instytucji i organów, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej.

Całość pisma tutaj.

Wykorzystanie opinii dr Lewandowskiej w sprawach rozstaniowych jest bezprawne

Z naszych informacji wynika, że „prywatna opinia” dr Lewandowskiej bywa wykorzystywana w dyskursie publicznym a nawet w sprawach okołorozstaniowych, aby zaprzeczać lub usprawiedliwiać przemocc wobec dzieci, polegającą na ich celowym i bezpodstawnym izolowaniu od drugiego rodzica. De facto więc Konsultant Krajowa ds. Psychiatrii stała się adwokatem osób dopuszczających się przemocy wobec psychicznej.

Sytuacja, w której urzędnik Ministerstwa Zdrowia uzurpuje sobie moc stanowienia lub interpretacji prawa, a jej prywatne opinie wykorzystywane są do uzasadniania przemocy wobec nieletnich, jest niedopuszczalne.

Jeżeli ktoś będzie próbował negować zjawisko alienacji rodzicielskiej i w tym celu będzie powoływać się na opinię konsultant krajowej – wyślijcie im ten post lub / i odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwu Zdrowia rekomendujemy zmianę konsultant krajowej. Rząd RP nie powinni pozwalać, aby prywatne opinie urzędników wpływały na stan prawny w Polsce. Dziękujemy Kancelarii Premiera za skuteczną interwencję.


Inne aktualności
Autor książki jest literaturoznawcą i polonistą. Studiował w amerykańskim Center for the Study of Men and Masculinities (Centrum Studiów nad...
Zobacz więcej
Co pięć lat Komisja Europejska przygotowuje wieloletnią Strategię Równości Płci. Trwają właśnie konsultacje publiczne. To bardzo ważne, aby wybrzmiały głosy,...
Zobacz więcej
Na stronach Fundacji "Perspektywy" oraz na profilu FB fundacji "Polki w medycynie" pojawiła się krytyka naszego raportu. Bardzo dziękujemy za...
Zobacz więcej
Czy żyjecie w przekonaniu, że mężczyźni są „wszędzie” i dominują nawet w naukach o zdrowiu? Najnowszy raport Stowarzyszenia na rzecz...
Zobacz więcej

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.