Polacy żyją krócej od Czechów

Polacy żyją 2,5 roku krócej od Czechów. Podczas gdy Polki tak samo długo jak Czeszki. Jak w soczewce widać zaniedbania w obszarze ochrony i profilaktyki zdrowia mężczyzn.

Oczekiwana długość życia mężczyzn w Polsce na tle krajów Grupy Wyszehradzkiej

Jeszcze na początku lat 80. ludzie w Polsce, Czechach i na Słowacji żyli podobnie długo. Mimo że to ponoć my jesteśmy regionalnym liderem wzrostu ostatnich 30 lat i zieloną wyspą, dziś Polacy żyją o 2,5 roku krócej od Czechów. Polacy i Słowacy odstają w długości życia od Czechów, choć w latach 70. bywało odwrotnie. Różnica między polskimi a czeskimi mężczyznami wzrosła z 1,3 roku w 1989 do 2,5 w 2018 i 2,7 w covidowym 2020.

Zdjęcie

Ten problem nie dotyczy Polek. Długość życia kobiet w Polsce rosła tak, jak w Czechach. Tymczasem na Słowacji zaczęła odstawać podobnie, jak w przypadku mężczyzn. Podczas gdy życie Polaków wydłużało się tylko tak, jak Słowaków – Polki robiły postępy tak duże, jak Czeszki.

Zdjęcie

W ten sposób staliśmy się krajem ze zdecydowanie największą luką płci w długości życia w Grupie Wyszehradzkiej! Czesi, Węgrzy i Słowacy od lat 90. konsekwentnie zmniejszali lukę płci w długości życia. Polacy – tylko w latach 1991-2001 i 2011-2014.

Pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej zmniejszają lukę płci w długości życia wyraźnie szybciej. A jeszcze 50 lat temu zaczynaliśmy z podobnych poziomów.

Zdjęcie

W odpowiedzi na mój wątek na Twitterze pojawiały się różne wyjaśnienia: różnice w konsumpcji alkoholu, uprawianiu sportu czy stosunku do pracy. Żadne z tych uzasadnień nie wyjaśnia jednocześnie dywergencji między Czechami a Słowacją oraz bardzo podobnej – między Polakami a Polkami.

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się