Od 23 do 29 sierpnia w Olsztynie trwał Campus Polska Przyszłości. Jest to oczywiście impreza organizowana przez Rafała Trzaskowskiego i polityków Koalicji Obywatelskiej, więc nie jest ani bezpartyjna, ani tym bardziej apolityczna. Ale wśród uczestników łatwo spotkać osoby z różnych partii, bezpartyjne i o różnych wrażliwościach. Różne były też wypowiedzi polityków o mężczyznach.
Wiele wydarzeń było poświęconych równości z perspektywy kobiet, ale znalazło się też miejsce do zaprezentowania naszego Stowarzyszenia.
Według organizatorów w IV Campusie Polska Przyszłości miało wziąć udział 1300 osób z Polski i ponad 100 z zagranicy; głos zabrało ponad 400 panelistów. Było też mnóstwo stoisk najróżniejszych firm i organizacji. Można było na przykład zbadać się u lekarzy różnych specjalności, nauczyć się badać jądra albo wykonać testy na choroby weneryczne.
Już po raz drugi poprowadziłem warsztat o „drugiej stronie nierówności płci w Europie” po angielsku – w ramach oferty dla gości zagranicznych. Ale przychodzą na nie również (głównie) Polacy. Z ponad 30 osobami rozmawiałem o nierównościach w edukacji, długości życia i prawie oraz ich nieuwzględnianiu w politykach unijnych. Prezentowałem dane o nierównościach w długości życia, edukacji, prawie i politykach europejskich.
W krótkiej, półgodzinnej dyskusji z Tomaszem Karolakiem i dr. Michałem Bomastykiem, prowadzonej przez Agę Kozak, rozmawialiśmy o wyzwaniach, przed którymi stoją dzisiaj mężczyźni. Nie tylko o dyskryminacji, ale też o ograniczeniach kulturowych i oczekiwaniach ze strony społeczeństwa (w tym zwłaszcza kobiet). Na widowni było około 200 osób, a nagranie można obejrzeć na Youtubie:
Po obu wydarzeniach jeszcze długo kontynuowałem dyskusje ze słuchaczami.
Nasze argumenty ewidentnie się przebijają. Jeden z zeszłorocznych uczestników moich warsztatów w tym roku zadał pytanie o wiek emerytalny.
Nasze narracje kiełkują, a chłopacy w progresywnych i kosmopolitycznych środowiskach coraz odważniej mówią o swoich sprawach! Trzy campusowe wypowiedzi o mężczyznach zrobiły karierę w internecie – wszystkie sprowokowane przez pytania uczestników.
Natan z Opola zapytał minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz (PO), jakie działania podejmuje i zamierza podjąć rząd w obliczu faktu, że mężczyźni żyją krócej, wiek emerytalny nadal jest nierówny, więc mężczyźni dłużej pracują, krócej żyją i mniej mogą cieszyć się wiekiem senioralnym. „Pytanie dość trudne. Jak pomóc tak naprawdę kobietom…” – zaczęła minister Okła-Drewnowicz. Nadzieję widzi tylko w edukacji zdrowotnej w szkołach.
„Czy w ramach realizacji polityki prorównościowej i braku strachu przed takimi trudnymi tematami pochyli się pan nad tym problemem, że mężczyźni żyjąc krócej, pracują pięć lat dłużej i w przypadku wojny to oni zobowiązani są do walki na froncie?” – zapytał Maks z Łodzi.
Przewodniczący Lewicy Włodzimierz Czarzasty odpowiedział: „A w Palestynie kobiety nie giną?”. O równym wieku emerytalnym można jego zdaniem porozmawiać dopiero, jak będzie równość płci wszędzie indziej. Ale to skomplikowane i nie rozwiążemy wszystkich problemów. „Trzeba by znaleźć mądrych ludzi, usiąść i pomyśleć”.
Inne podejście zaprezentowała minister ds. równości Katarzyna Kotula. Ogłosiła, że jednym z priorytetów tria prezydencji Unii Europejskiej (Polska-Dania-Cypr) będą prawa chłopców i mężczyzn. Sprawnie wymieniła te nierówności, o których mówimy:
„Jest wiele takich obszarów dotyczących edukacji, prawa i bezpieczeństwa pracy, wieku emerytalnego, poboru do wojska, w których mężczyźni mogą czuć się dyskryminowani. Nie można tego tematu zamiatać pod dywan. Trzeba ten temat też brać na agendę.”
Czekamy więc na realne działania.
Ważna była też wypowiedź minister Leszczyny, która zachęcała do szczepień na HPV. Chociaż zazwyczaj kojarzymy tego wirusa ze szczepieniem dziewcząt, chłopcy również mogą się szczepić bezpłatnie.
Również na Campusie nawiązaliśmy współpracę z „Głosem Seniora” – magazynem o nakładzie 37 tys. Zostaliśmy partnerem XI Międzynarodowych Senioraliów, w których udział weźmie 5 tys. osób. Wspólnie chcemy, żeby mężczyźni jak najczęściej dożywali starości i jak najbardziej się nią cieszyli. W poprzednich numerach „Głosu Seniora” znajdziecie m.in. artykuły o raku pęcherza, który częściej dotyka mężczyzn i o tym, w jakich krajach mężczyźni żyją długo. W przyszłych – spodziewajcie się wywiadów i tekstów o zdrowiu i sytuacji prawnej mężczyzn, również naszego autorstwa!