
Autor książki jest literaturoznawcą i polonistą. Studiował w amerykańskim Center for the Study of Men and Masculinities (Centrum Studiów nad Mężczyznami i Męskością) pod kierownictwem Michaela Kimmela. Wojciech Śmieja podjął się zadania przedstawienia wizerunków męskości w kulturze oraz pojmowania roli mężczyzny przez polskie społeczeństwo w drugiej połowie XIX wieku, w wieku XX i w pierwszych dekadach XXI wieku. Autor dokonuje porównania między sytuacją na ziemiach polskich a sytuacją w Europie Zachodniej. Jak sam zauważa, w Polsce główne wizerunki odwoływały się do wzorców żołnierskich, natomiast na Zachodzie-do wzorców kupiecko-burżuazyjnych. Na okładce książki widnieje obraz Karola Radziszewskiego pt. „Józef Piłsudski podejmuje decyzję o niewpisywaniu penalizacji aktów homoseksualnych”. W nawiązaniu do tematyki tego obrazu warto wspomnieć, iż wedle informacji zawartych w książce, zarówno II Rzeczpospolita, jak i Polska Rzeczpospolita Ludowa były postępowymi państwami pod względem prawnym, jednakże konserwatywnymi społecznie. Odwrotna sytuacja miała miejsce w państwach zachodnich.
Pochwalić należy dobór ilustracji. Załączone zdjęcia i rysunki dopełniają wiedzy zawartej w książce. Autor nie jest bezstronny w swoich rozważaniach dotyczących męskości, roli mężczyzn oraz problemów, z którymi muszą się oni zmagać. Przyjmuje założenie dotyczące istnienia patriarchatu oraz w patriarchacie upatruje pochodzenia głównych trudności, z jakimi muszą borykać się mężczyźni. Sprawia to, iż osąd nie leży całkowicie po stronie samego czytelnika, lecz narracja jest narzucana czytelnikowi.
Pomimo braku bezstronności książka jest źródłem wielu informacji i jej lektura może przyczynić się do poszerzenia wiedzy socjologicznej dotyczącej roli mężczyzny w społeczeństwie oraz historii męskości na przestrzeni ostatnich 150 lat. Można nie zgadzać się zarówno z poglądami autora, jak i z proponowanymi przez niego rozwiązaniami męskich problemów. Bez względu jednak na światopogląd, czytelnik wyniesie z lektury sporą dawkę wiedzy oraz znajdzie spis książek i artykułów, po które może sięgnąć w celu zrozumienia historii męskości.
Wojciech Śmieja, „Po męstwie”, Wydawnictwo Czarne, 2024