Kazimierz Lisiecki, znany jako „Dziadek”, to polski pedagog i działacz społeczny, który całe swoje zawodowe życie poświęcił pomocy dzieciom ulicy. Obok Janusza Korczaka, był pionierem pedagogiki opiekuńczej. Stworzył tez swoje własne podejście w systemie opiekuńczym w Polsce – Ognisko.
Kazimierz Lisiecki urodził się 9 lutego 1902 roku w Żbikowie, obecnie dzielnicy Pruszkowa. Jako dwunastolatek stracił rodziców – jego matka zmarła podczas epidemii tyfusu, a ojciec zginął, wywieziony do Rosji. Dwunastoletni Kazimierz stracił dom i zaczął mieszkać w bursach, pracując na swoje utrzymanie. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia pedagogiczne w Studium Pedagogicznym Wolnej Wszechnicy Polskiej. Zaraz po ukończeniu studiów zaangażował się w działalność społeczną, zakładając Akademickie Koło Przyjaciół Dzieci Ulicy w 1919 roku. Lisiecki szybko zyskał reputację człowieka o wielkim sercu i niezwykłej determinacji. To właśnie w tym okresie zaczęto go nazywać „Dziadkiem” – pseudonimem, który odzwierciedlał jego troskliwą i pełną ciepła postawę wobec podopiecznych.
W 1927 r. zawarł związek małżeński z Marią Ciechomską. Z braćmi Marii Kazimierz przez lata mieszkał wspólnie w bursie.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy
W 1928 roku powołał do życia Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy, które miało na celu pomoc bezdomnym dzieciom Warszawy. Wprowadził zupełnie nową formę pracy wychowawczej – Ognisko. Celem ogniska było łączenie różnych form pracy z dziećmi w jedno zintegrowane podejście. Pierwsze „ognisko” powstało przy ul. Hipotecznej, a kolejne w innych miejscach, oferując schronienie i edukację młodzieży ulicznej.
Działalność Międzynarodowa
Lisiecki był również aktywny na arenie międzynarodowej. W 1928 roku reprezentował Związek Zawodowy Wychowawców Polskich Zakładów Wychowawczych na Międzynarodowym Kongresie Opieki nad Dziećmi w Paryżu. Tam zapoznał się z nowoczesnymi metodami pracy wychowawczej stosowanymi w Anglii, Austrii, Francji i Niemczech. Jego międzynarodowe doświadczenia znacząco wpłynęły na rozwój Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy, wprowadzając innowacyjne podejście do pracy z dziećmi.
Zasady Wychowawcze
Kazimierz Lisiecki w swojej pracy z dziećmi stosował unikalne metody wychowawcze, które opierały się na zrozumieniu, empatii i szacunku. Wierzył, że każde dziecko, bez względu na swoje przeszłe doświadczenia, zasługuje na szansę i może stać się wartościowym członkiem społeczeństwa. Jego ogniska były miejscami, gdzie dzieci uczyły się nie tylko przedmiotów szkolnych, ale również zasad współżycia społecznego i odpowiedzialności za siebie i innych.

IvanSony (licencja: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kazimierz_Lisiecki-mural_Warszawa.jpg)
Działalność w Czasie Wojny
Podczas II wojny światowej, mimo niemieckiej okupacji, Lisiecki kontynuował swoją pracę pedagogiczną. Z przedwojennych Ognisk w Warszawie przetrwały tylko dwa. Tam „Dziadek” organizował tajne nauczanie i kształtował postawy patriotyczne. Po upadku Powstania Warszawskiego zdołał ewakuować swoich wychowanków do Giełzowa, gdzie stworzył „ognisko na wygnaniu”.
Powojenne Lata
Po wojnie wrócił do Warszawy, by kontynuować swoją misję. Reaktywował Ognisko na warszawskiej Pradze. Władze przyznały mu kilka domów w Świdrze, gdzie znalazły schronienie kolejne ofiary wojny. Jego metody wychowawcze i działalność społeczną doceniano, a on sam stał się legendą warszawskich ulic.
W 1953 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy zostało zlikwidowane, a Ogniska zostały włączone do sieci Państwowych Domów Dziecka. Kazimierz Lisiecki angażował się w próbę wskrzeszenia swoich placówek, a w batalii tej wspierali go polscy intelektualiści, w tym Marian Brandys. Dopiero w 1956 r., Minister Oświaty powołał do życia Państwowy Zespół Ognisk Wychowawczych, któremu nadał specjalny statut, a samego Kazimierza Lisieckiego powołał na stanowisko dyrektora tej placówki.
„Dziadek” zmarł 8 grudnia 1976 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jego dzieło kontynuuje Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”, przypominając o jego oddaniu sprawie dzieci.
Fot. Tablica upamiętniająca Kazimierza Lisieckiego przy ul. Starej 4 w Warszawie, autor Adrian Grycuk, licencja https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tablica_Kazimierz_Lisiecki_ul._Stara_4_w_Warszawie.jpg