Dobrze jest być dziadkiem

Relacja dziadek-wnuk dobrze służy zarówno wnukom, jak i samym dziadkom. Niestety, nie wszyscy seniorzy w Polsce są dziadkami; a ich liczba będzie raczej spadać.

Dzień Dziadka to przede wszystkim okazja, aby wnuki przypomniały sobie o swoich dziadkach, zadzwoniły do nich, spotkały się, dały jakieś prezenty; w przedszkolach to także okazja do okolicznościowych występów, na które zostaną zaproszeni seniorzy.

Kim jest dziadek? Oczywiście to mężczyzna, który ma wnuki i utrzymuje z nimi kontakt. Dodajmy jeszcze jeden warunek – to mężczyzna na emeryturze, bo wtedy dopiero ma się czas, aby spędzać czas z wnukami.

Źródło: GUS, dane za 2019

Niestety, ten obrazek nie pokazuje wszystkiego. Nawet 25% mężczyzn nie dożywa wieku emerytalnego (dla porównania – zaledwie 7% kobiet nie dożywa wieku „babcinego”). Bycie „pełnoprawnym” dziadkiem to więc przywilej nielicznych.

Główne czynniki, które przesądzają o tym, że aż 1/4 mężczyzn nie może się cieszyć emeryturą to wczesna praca ponad siły, choroby cywilizacyjne, niezdrowe nawyki życia (brak ruchu, nałogi). Ale przede wszystkim wykluczenie emerytalne mężczyzn – Polska to jeden z niewielu europejskich krajów, które wciąż utrzymują rażącą nierówność między płciami w ustawowym wieku emerytalnym.

Źródło: Fińskie centrum emerytalne

A korzyści z relacji wnuk-dziadek dla jednych i drugich jest wiele. Więź z dziadkami chroni dzieci przed depresją. Stanowi oparcie w trudnych chwilach – ktoś bezwarunkowo akceptujący młodego człowieka jest potrzebny w trudnych sytuacjach, o których nie chce się lub nie można powiedzieć rodzicom. Relacja z dziadkami uczy pokory wobec czasu i wieku dojrzałego. Nic dziwnego, że głęboka więź z dziadkami chroni przed problemami emocjonalnymi – pokazuje to badanie z Oxfordu.

To działa także w drugą stronę. Zaangażowani w opiekę nad wnukami seniorzy bardziej dbają o swoje zdrowie, mają więcej ruchu; używają mniej używek. Według innego badania dziadkowie, którzy sprawują opiekę nad wnukami w USA, mają niższe ryzyko nagłego zgonu od dziadków, którzy takiej opieki nie sprawują. Podobną zależność zaobserwowano w Korei. Można by ją podsumować: dziadkowie mają się lepiej, bo mają po co i dla kogo żyć!

Niestety przyszłość dziadków nie jest zbyt optymistyczna. Z bardzo prostych przyczyn – demograficznych. Dzieci jest coraz mniej, więc będzie też coraz mniej wnuków:

embed

Źródło: Gazeta.pl

Do tego, Polki i Polacy mają dzieci coraz później.

Sredni wiek polek rodzace pierwsze dziecko

Źródło: raport Płodna Polka.pl

Tym bardziej więc warto docenić wszystkich dziadków.

Z okazji ich święta Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn życzy im wszystkiego najlepszego!

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się