Franciszek Jerzy Kulczycki

Postać, którą można by obdzielić kilka życiorysów. Urodził się w 1640 roku w Kulczycach koło Sambora. W młodości nauczył się języka tureckiego i spędził czas na pograniczu chrześcijańskiej Europy – m.in. w Belgradzie – jako tłumacz i posłaniec. Zarobione w ten sposób pieniądze zainwestował w Wiedniu. Podczas tureckiego oblężenia Wiednia przekradł się przez linie wroga, korzystając ze swojej znajomości stroju, języka i obyczaju tureckiego, dotarł do księcia Karola Lotaryńskiego i – dowiedziawszy się od odsieczy – powrócił do miasta i odwiódł rajców od poddania miasta.

Jak potoczyła sie Odsiecz Wiedeńska, wiadomo z historii. Kulczycki przejął z obozu tureckiego worki kawy, dzięki którym na ulicy Schlossergassl w Wiedniu otworzył pierwszą kawiarnię: Hof zur Blauen Flasche. Uważa się, że była to pierwsze miejsce, gdzie podawano tak popularny później napój; Kulczyckiemu przypisuje się także zwyczaj dodawania mleka do kawy.

W Wiedniu znany był jako Georg Franz Kolsitzky, a wedle Zygmunta Glogera, wiedeńscy właściciele kawiarni co roku obchodzili Kolsitzky Fest, wystawiając w oknach portrety Kulczyckiego, w tureckim kontuszu, z workami kawy.


Zobacz także

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się