Powody braku zgłoszeń przemocy wobec mężczyzn
Przyczyny, dla których mężczyźni nie zgłaszają przemocy, są złożone i często związane z obawą przed społeczną stygmatyzacją. Wśród najczęstszych powodów wymienia się:
- Strach przed reakcją otoczenia – wyśmianie, ocenianie;
- Utrata dobrego wizerunku – obawa przed byciem postrzeganym jako „słaby”;
- Wstyd – odczuwany szczególnie mocno w kontekście stereotypu „prawdziwego mężczyzny”
- Brak przekonania, że ktoś ich wysłucha i im uwierzy.
Jako społeczeństwo dajemy ciche przyzwolenie na przemoc wobec mężczyzny. Na przykład, gdy mężczyzna zdradzi kobietę, a ta go uderzy – jest jeszcze oklaskiwana przez społeczeństwo, natomiast jeśli to mężczyzna uderzy kobietę z tego samego powodu, słyszy: „jak on mógł to zrobić, przecież kobiety nie wolno bić”.
Oczywiście nie wolno w ogóle podnosić ręki na drugą osobę – z wyjątkiem prawa do obrony.
Art. 27 Kodeksu Karnego
§ 1. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Przemoc na mężczyźnie jako temat tabu
Przemoc wobec mężczyzn jest często bagatelizowana przez społeczeństwo, które uważa ją za marginalny problem. Sytuacje, w których mężczyzna jest ofiarą, bywają lekceważone, a jego cierpienie ignorowane lub wyszydzane. Dodatkowo wiele osób, najczęściej są to mężczyźni – nie potrafi rozpoznać symptomów przemocy psychicznej, które są równie niszczące, jak przemoc fizyczna.
Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że żyje w przemocy. A to, że nie zdaje sobie sprawy wynika z tego, że albo to wypierają albo żyli w takim schemacie od dzieciństwa i jest to dla nich w cudzysłowie normalny styl funkcjonowania.
Manipulacja, szantaż emocjonalny czy publiczne upokorzenia – to formy przemocy, które mogą prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, depresji i poczucia bezsilności.
Brak pracy z emocjami mężczyzny powoduje, że oni coraz bardziej zamykają się w sobie, nie potrafią mówić o swoich uczuciach, nie potrafią przyznać, że dzieje się źle w domu i potrzebują wsparcia.
Mężczyzna często nie potrafi poradzić sobie w takich sytuacjach i reaguje przemocą fizyczną, samoobroną, samookaleczeniem, autoagresją. Albo – co gorsza – groźbą odebrania sobie życia.
O statystykach męskich samobójstw można by długo pisać. Przytoczę tylko najważniejsze. Według danych z portalu demagog.org.pl, w 2023 roku, kobiety podjęły 5 500 prób samobójczych, a mężczyźni ponad 9 600. Natomiast śmierć w wyniku samobójstwa, poniosły 5 233 osoby, wśród których było aż 4 404 mężczyzn (84,1%).
Podstawą rozwiązania problemów jest KOMUNIKACJA. Warto mówić głośno, że jeśli ktoś jest ofiarą przemocy, to pierwszym krokiem do samopomocy jest to, aby powiedział o tym zaufanej osobie. Niekoniecznie musi to być rodzina, przyjaciel, ale może to być psychoterapeuta lub ktoś z bliskiego otoczenia, do którego mamy szczególne zaufanie.
Przemoc seksualna wobec mężczyzn
Przemoc seksualna nie musi być fizyczna, ale też psychiczna. Mówienie mężczyźnie np. że ma za duży brzuch, zbyt obwisły podbródek, zbyt słabą erekcję, zbyt małego penisa to również przemoc seksualna, ale psychiczna. Porównywanie do innych osób doprowadza do onieśmielania mężczyzny i zamykania się w sobie. Jeśli mężczyzna nie ma ochoty, to jest często wyzywany i jemu zawsze musi się chcieć. A to tak nie działa. Mężczyzna jest człowiekiem, ma swoje uczucia, pragnienia, prawa do własnego zdania. Tyle i aż tyle!
Jak pomóc?
Edukacja jest kluczowa w walce z przemocą wobec mężczyzn. Należy zwiększać społeczną świadomość na temat tego, że przemoc może dotknąć każdego, bez względu na płeć. Rozmawiajmy o prawie mężczyzn do przeżywania emocji, wyrażania słabości i szukania pomocy. Organizacje takie jak Stowarzyszenie Niebieska Linia, która prowadzi Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” oferują wsparcie, jednak wiele przypadków nigdy nie zostaje zgłoszonych.
Aby przerwać cykl przemocy, konieczne jest też wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół i partnerów. Zwracajmy uwagę na sygnały świadczące o tym, że ktoś może doświadczać przemocy i oferujmy pomoc. Nie odwracajmy głowy, gdy widzimy krzywdę – reagujmy.
Jak się ochronić przed przemocą?
Przemoc wkrada się niespodziewanie i zaczyna się od małych czynów, lekkich spięć i pretensji od osoby, która ją stosuje. Niestety nie zostały jeszcze przeprowadzone badania, ile osób doświadczyło danej formy przemocy, ale dane ze strony „Niebieskiej Linii” podają, że większość osób zgłaszających się doświadcza przemocy domowej.
Początkowo przemoc, szczególnie domowa, zaczyna się od pretensji i wymuszenia zmiany, więc na tym etapie facet myśli: “Chcę walczyć o ten związek, więc to zmienię”. Jednak pamiętajcie, Drodzy Mężczyźni, że zmiana, przemoc czy chęć polepszenia związku i praca nad związkiem to są cztery różne rzeczy.
Dlatego Drodzy Mężczyźni: nie dajcie się zwieść, jak ktoś Wam mówi, że jesteście:
📍beznadziejni
📍do niczego
📍niepotrzebni
Musicie wiedzieć, że to się już nie polepszy. Jeśli jesteście komuś niepotrzebni, to znaczy, że ta partnerka czy pracodawca nie jest dla Was. Macie prawo czuć się potrzebni i kochani.
Dlatego pomóżcie sobie w trzech krokach:
📌rozmowa za pomocą asertywnego komunikatu
📌granice i ich wyznaczanie
📌ostrzeżenie drugie — powiedzenie wprost, że jeśli to się znów powtórzy, to odejdziesz i tu niestety najczęściej się to powtarza
I wtedy następuje krok czwarty:
📌rozstanie – z doświadczenia psychologicznego oraz mentalnego wiem, że rozejście się po groźbie rozstania nie przebiega najczęściej sprawnie. Wtedy zaczyna działać tzw. SYNDROM MIESIĄCA MIODOWEGO, czyli:
📍przemoc
📍obietnica poprawy
📍chwilowa poprawa
📍i znów przemoc…
Drodzy Mężczyźni, proszę Was, abyście zareagowali w porę. Nie czekajcie do tego momentu, aż kolejny raz to nastąpi. Zgłoście się po pomoc.
Gdzie zgłosić przemoc?
Według raportu Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia” w 2023 roku wśród osób zgłaszających przemoc:
📍42% to ofiary przemocy,
📍36% to świadkowie przemocy
📍22% to inne osoby.
Warto nadmienić, że osoby, które zgłaszały się o pomoc, nie wskazywały tylko jednego rodzaju przemocy. Niemal każda osoba poszkodowana zgłaszała przemoc psychiczną. Rzadko się zdarza, by osoby zgłaszały się po pierwszym akcie przemocy. Większość kontaktów z Pogotowiem „Niebieskiej Linii” dotyczył przemocy trwającej od kilku lub kilkunastu lat.
Dobra interwencja służb, do których zgłosi się osoba poszkodowana, jest bardzo ważna, ponieważ jeśli ofiara zostanie wyśmiana, to zamknie się w sobie, a jej wartość jako człowieka będzie podważona i już więcej nie poprosi o pomoc. To jest etap ujawniania swoich uczuć. Lepiej skorzystać z linii zaufania przed zgłoszeniem przemocy na policję. Osoby po drugiej stronie często mają kwalifikacje do zajęcia się takimi sprawami i pokierują, jak zrobić to w dobry sposób i zgłosić przestępstwo na policję.
Mężczyźni i tabu przemocy
Przemoc wobec mężczyzn to zjawisko, o którym mówi się wciąż zbyt mało. Wpływają na to silne stereotypy, brak społecznego wsparcia i wstyd ofiar. Aby przeciwdziałać temu problemowi, musimy zmieniać nasze myślenie i wspierać mężczyzn w wyrażaniu emocji oraz poszukiwaniu pomocy. Każdy zasługuje na szacunek i wsparcie, bez względu na płeć.
Jeżeli potrzebujesz rozmowy, wsparcia psychologicznego albo udzielenia informacji zadzwoń pod numer:
Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002
SEXEDPL — Telefon pomocy dla ofiar przemocy: 720 720 020
Telefon Zaufania dla Mężczyzn Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom: 608 271 402
Zapisz się do grupy Męska Rzecz na LinkedIn i Facebook.

Nazywam się Agnieszka Urszula Rogozińska
Jestem kobietą – i mentorką wyłącznie dla mężczyzn w Polsce. Byłam sportsmenką i metody wsparcia mentalnego wykorzystuję również w mojej pracy. Posiadam 13-letnie doświadczenie w pracy z facetami na wysokich stanowiskach. Jestem założycielką projektu SzpilkadlaFaceta. Projekt powstał z potrzeby pomocy mężczyznom, gdyż organizacji, gdzie mężczyźni mogą znaleźć wsparcie, jest jak na lekarstwo i w Polsce i na świecie. Pracuję w dwóch językach: polski i angielski.
Wspieram męskie biznesy oraz mężczyzn podczas zmiany pracy/stanowiska czy wyjścia z kryzysu. Prowadzę konsultacje z dyrektorami, managerami, przedsiębiorcami oraz ex sportowcami, przedsiębiorcami w celu polepszenia ich mentalnej kondycji psychofizycznej. Na swoich profilach poruszam tematy tabu, związane z mężczyznami, jak również daję konkretne wskazówki jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach zawodowych i prywatnych.
Napisz, zadzwoń, napisz maila szpilkadlafaceta@gmail.com a na pewno uzyskasz pomoc, która będzie adekwatna do tego co przeżywasz lub odwiedź profile Facebook lub LinkedIn.