Konsultacje poznańskiego Równościowego Planu Działania

Wzięliśmy udział w konsultacjach Równościowego Planu Działania w Poznaniu w zakresie wyrównywania szans kobiet i mężczyzn. Cały plan i raport z konsultacji można znaleźć na stronie miasta.

Z naszych postulatów uwzględniono dwa: „Zaprojektowanie programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki nowotworów jądra (edukacja i kampania w zakresie programu)” oraz „Powołanie Rady ds. Chłopców i Mężczyzn w Poznaniu„. Jako sposób realizacji pierwszego z nich zapowiedziano „Zaprojektowanie programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki nowotworów jądra (edukacja i kampania w zakresie programu)”.

Dwie kolejne nasze uwagi przekazano poznańskim uczelniom: zbadanie wypadania młodych mężczyzn z edukacji i zachęcanie ich do podejmowania studiów wyższych, np. poprzez programy „Chłopacy na UAM!” i „Chłopacy na Medyczny!” Nasze pomysły na promocję uczelni medycznych przedstawialiśmy już na blogu.

Pojawiło się jeszcze kilka kwestii zbieżnych z wartościami naszego Stowarzyszenia: m.in. promowanie dzielenia się opieką nad dziećmi i uczestnictwa ojców w wychowaniu, zachowywanie inkluzywności przy organizacji wydarzeń, wspieranie aktywności obywatelskiej.

Odrzucono natomiast nasz postulat wsparcia chłopców w nauce języka polskiej i języków obcych, argumentując, że „Równościowy Plan Działania dla Miasta Poznania zakłada równe traktowanie, a nie faworyzowanie konkretnych grup”. Faktycznie, w raporcie nie ma innych tego typu rozwiązań, np. nakierowanych na dziewczęta. Właściwie jedyna grupa, które może liczyć na szczególne traktowanie, to osoby niepełnosprawne – co wydaje się całkowicie uzasadnione. Możemy więc pogratulować Miastu Poznań otwartych, systematycznych i transparentnych konsultacji.

Nasza konkluzja jest taka, że

warto w tego rodzaju konsultacjach uczestniczyć i zgłaszać postulaty. A odbywają się one w praktycznie wszystkich miastach.

Zachęcamy więc naszych Sympatyków, aby angażowali się obywatelsko i konsultowali takie programy, wprowadzając na agendę samorządów nasze postulaty: równe traktowanie mężczyzn; promowanie profilaktyki i zachowań prozdrowotnych; dowartościowania zaangażowanego i odpowiedzialnego partnerstwa i ojcostwa; zachęcanie mężczyzn do aktywności fizycznej, społecznej i obywatelskiej. Nie obiecujemy, że będzie łatwo, ale wiemy, że zmienić obecny stan można tylko robiąc coś realnie, wokół siebie. Wcześniej udało nam się już w ten sposób wpłynąć na Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania.

W konsultacjach może wziąć udział każdy. Jak to zrobić?

  • Na stronie swojej gminy znajdź podstronę z konsultacjami społecznymi. Niektóre miasta pozwalają nawet zapisać się na newsletter z konsultacjami dotyczącymi wybranych tematów lub dzielnic.
  • Sprawdź wymagany termin i sposób nadsyłania zgłoszeń. W ramach niektórych konsultacji organizowane są spotkania urzędników z mieszkańcami. Zazwyczaj swoje uwagi można po prostu wysłać mailem.
  • Uwagi powinny dotyczyć celów konsultowanych dokumentów. Napisz konstruktywne propozycje i merytorycznie je uzasadnij: co należy dodać do dokumentu i dlaczego?
  • Wyślij uwagi w terminie na wskazany adres. Po pewnym czasie od zakończenia konsultacji poszukaj raportu – dowiesz się w ten sposób, jak gmina odniosła się do wszystkich uwag. Jeśli nie opublikowano takiego raportu – napisz ponownie do urzędu o jego udostępnienie.

Jeśli potrzebujecie wsparcia albo chcecie, żebyśmy zgłosili uwagi w Waszej gminie – napiszcie na kontakt@schm.org.pl.


Inne aktualności
Autor książki jest literaturoznawcą i polonistą. Studiował w amerykańskim Center for the Study of Men and Masculinities (Centrum Studiów nad...
Zobacz więcej
Co pięć lat Komisja Europejska przygotowuje wieloletnią Strategię Równości Płci. Trwają właśnie konsultacje publiczne. To bardzo ważne, aby wybrzmiały głosy,...
Zobacz więcej
Na stronach Fundacji "Perspektywy" oraz na profilu FB fundacji "Polki w medycynie" pojawiła się krytyka naszego raportu. Bardzo dziękujemy za...
Zobacz więcej
Czy żyjecie w przekonaniu, że mężczyźni są „wszędzie” i dominują nawet w naukach o zdrowiu? Najnowszy raport Stowarzyszenia na rzecz...
Zobacz więcej

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.