Wzięliśmy udział w konsultacjach Równościowego Planu Działania w Poznaniu w zakresie wyrównywania szans kobiet i mężczyzn. Cały plan i raport z konsultacji można znaleźć na stronie miasta.
Z naszych postulatów uwzględniono dwa: „Zaprojektowanie programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki nowotworów jądra (edukacja i kampania w zakresie programu)” oraz „Powołanie Rady ds. Chłopców i Mężczyzn w Poznaniu„. Jako sposób realizacji pierwszego z nich zapowiedziano „Zaprojektowanie programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki nowotworów jądra (edukacja i kampania w zakresie programu)”.
Dwie kolejne nasze uwagi przekazano poznańskim uczelniom: zbadanie wypadania młodych mężczyzn z edukacji i zachęcanie ich do podejmowania studiów wyższych, np. poprzez programy „Chłopacy na UAM!” i „Chłopacy na Medyczny!” Nasze pomysły na promocję uczelni medycznych przedstawialiśmy już na blogu.
Pojawiło się jeszcze kilka kwestii zbieżnych z wartościami naszego Stowarzyszenia: m.in. promowanie dzielenia się opieką nad dziećmi i uczestnictwa ojców w wychowaniu, zachowywanie inkluzywności przy organizacji wydarzeń, wspieranie aktywności obywatelskiej.
Odrzucono natomiast nasz postulat wsparcia chłopców w nauce języka polskiej i języków obcych, argumentując, że „Równościowy Plan Działania dla Miasta Poznania zakłada równe traktowanie, a nie faworyzowanie konkretnych grup”. Faktycznie, w raporcie nie ma innych tego typu rozwiązań, np. nakierowanych na dziewczęta. Właściwie jedyna grupa, które może liczyć na szczególne traktowanie, to osoby niepełnosprawne – co wydaje się całkowicie uzasadnione. Możemy więc pogratulować Miastu Poznań otwartych, systematycznych i transparentnych konsultacji.
Nasza konkluzja jest taka, że
warto w tego rodzaju konsultacjach uczestniczyć i zgłaszać postulaty. A odbywają się one w praktycznie wszystkich miastach.
Zachęcamy więc naszych Sympatyków, aby angażowali się obywatelsko i konsultowali takie programy, wprowadzając na agendę samorządów nasze postulaty: równe traktowanie mężczyzn; promowanie profilaktyki i zachowań prozdrowotnych; dowartościowania zaangażowanego i odpowiedzialnego partnerstwa i ojcostwa; zachęcanie mężczyzn do aktywności fizycznej, społecznej i obywatelskiej. Nie obiecujemy, że będzie łatwo, ale wiemy, że zmienić obecny stan można tylko robiąc coś realnie, wokół siebie. Wcześniej udało nam się już w ten sposób wpłynąć na Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania.
W konsultacjach może wziąć udział każdy. Jak to zrobić?
- Na stronie swojej gminy znajdź podstronę z konsultacjami społecznymi. Niektóre miasta pozwalają nawet zapisać się na newsletter z konsultacjami dotyczącymi wybranych tematów lub dzielnic.
- Sprawdź wymagany termin i sposób nadsyłania zgłoszeń. W ramach niektórych konsultacji organizowane są spotkania urzędników z mieszkańcami. Zazwyczaj swoje uwagi można po prostu wysłać mailem.
- Uwagi powinny dotyczyć celów konsultowanych dokumentów. Napisz konstruktywne propozycje i merytorycznie je uzasadnij: co należy dodać do dokumentu i dlaczego?
- Wyślij uwagi w terminie na wskazany adres. Po pewnym czasie od zakończenia konsultacji poszukaj raportu – dowiesz się w ten sposób, jak gmina odniosła się do wszystkich uwag. Jeśli nie opublikowano takiego raportu – napisz ponownie do urzędu o jego udostępnienie.
Jeśli potrzebujecie wsparcia albo chcecie, żebyśmy zgłosili uwagi w Waszej gminie – napiszcie na kontakt@schm.org.pl.