Mężczyzno, chłopaku – czytaj książki!

Czytanie poszerza nasze horyzonty, czyni nas bardziej wrażliwymi, poprawia nasze emocje i relacje. Mężczyźni w Polsce czytają mniej od kobiet; problem zaczyna się już w dzieciństwie. Czas to zmienić!

Tworzenie treści pisanych jest od tysięcy lat nierozerwalnie związane z ludzką cywilizacją. Od momentu wynalezienia pisma, stało się ono nie tylko sposobem przechowywania wiedzy, ale także podstawowym narzędziem w edukacji, przedsiębiorczości i rozrywce. Dzięki wynalezieniu druku, czytanie książek szybko stało się masowo dostępne i szybko zaczęło odgrywać istotną rolę w rozwoju jednostek, a zwłaszcza młodego pokolenia.

Regularna lektura świetnie rozwija zdolności językowe, słownikowe i gramatyczne, co ma decydujący wpływ na przyszłe umiejętności mówienia i pisania. Książki stanowią wszechstronne źródło nowych informacji, poszerzają wiedzę i rozwijają wyobraźnię, co sprzyja kreatywności i myśleniu abstrakcyjnemu.

Dodatkowo, czytanie rozbudza emocje, pomaga w budowaniu empatii oraz rozwijaniu umiejętności rozpoznawania i rozumienia różnych uczuć. Jest to szczególnie ważne u chłopców, ponieważ w naszym społeczeństwie ich umiejętności w tym zakresie nie są tak naturalnie budowane, jak w przypadku dziewczynek.

Uczniowie, którzy czytają regularnie, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w edukacji. Dzieje się tak dzięki szybszemu rozwojowi logicznego myślenia i zdolności do analizy tekstu. Dodatkowo, czytelnicy rozwijają swoją wiedzę na różnorodne tematy, co pozwala na lepsze radzenie sobie w szkole, studiach i życiu zawodowym. Niebagatelny jest pozytywny wpływ czytania na zdolność koncentracji i pamięci, co jest niezbędne podczas dalszej nauki.

Regularny kontakt z literaturą piękną poszerza horyzonty, wprowadzając czytelników w świat innych ludzi, pomagając zrozumieć ich motywacje i uczucia. Pozwala spojrzeć na świat oczami innych, pomaga w budowaniu empatii i zrozumieniu wielu możliwych perspektyw.

To niezwykle ważne, szczególnie w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, gdzie spotykamy się z różnorodnością kultur, wartości i doświadczeń. Człowiek oczytany jest bardziej tolerancyjny i pełen szacunku dla innych ludzi.

CoolClips_vc006993

Fot. CoolClips.com, link

Autor tego tekstu w dzieciństwie miał szczęście spędzać dużo czasu z książkami, co pozwoliło mu zgłębiać różnorodne tematy, odkrywać nowe światy i rozwijać wyobraźnię. Szkolna biblioteka okazała się równie ważnym źródłem wiedzy i rozwoju, jak planowe lekcje. Młodzieńcza pasja czytania pomogła autorowi w całej dalszej ścieżce edukacji, rozwinęła krytyczne myślenie i zdolność akceptacji różnych punktów widzenia, a w efekcie przyczyniła się do sukcesu zawodowego i rozwoju dalszych, szerokich zainteresowań.

Niestety, statystyki pokazują, że chłopcy i mężczyźni czytają mniej w porównaniu do dziewcząt i kobiet. Daje się zauważyć idąca za tym różnica w wykształceniu, co z kolei powoduje obniżenie szans na zdobycie satysfakcjonującej pozycji zawodowej.

W konsekwencji, jakość życia mężczyzn jest niższa, ich wartość w społeczeństwie coraz częściej kwestionowana, a wskaźniki zdrowia i długowieczności wyraźnie różnią się od analogicznych wskaźników dotyczących kobiet. Czytanie to niejedyna, ale istotna przyczyna.

Aby to zmienić, przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych Sympatyków. Poprosiliśmy ich o zgłaszanie książek, które sami znają i poleciliby innym młodym mężczyznom. Wpłynęło ponad 70 pozycji z różnych dziedzin. Najpopularniejsze to literatura fantasy, sf, literatura dziecięca i młodzieżowa, ale także szeroko rozumiana literatura piękna, nauki społeczne, historia i poradniki.

Uważamy, że bardzo ważny jest powrót społeczeństwa do czytania i to już na etapie szkoły podstawowej. Nie zapominajmy o potężnym wpływie, jaki może mieć czytanie na rozwój jednostki i kształtowanie jej przyszłości. Zachęcajmy siebie i innych do sięgania po książki i czerpania z nich pełnymi garściami.

Wkrótce cykl z książkami zaproponowanymi przez naszych Członków i Sympatyków. Jeśli chcesz polecić książkę dla chłopaka – nadal możesz wypełnić formularz tutaj.

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się