Peter Edward Kassig

Amerykański pracownik pomocy humanitarnej, twórca organizacji SERA, pomagającej uchodźcom w Syrii i Libanie. W 2014 roku zamordowany przez bojowników Państwa Islamskiego.

Peter Kassig urodził się w 1988 roku w Indianapolis (Indiana) w Stanach Zjednoczonych. Jako dziecko
został zaadoptowany przez Eda i Paulę Kassigów. Po ukończeniu szkoły wstąpił do US Army Rangers – elitarnej lekkiej piechoty amerykańskiej armii. Przez 4 miesiące służył ze swoją jednostką w Iraku i 2007 roku odszedł ze służby z powodów zdrowotnych. W trakcie służby otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Joint Service Achievement Medal, Army Achievement Medal, National Defense Service Medal, Iraq Campaign Medal with campaign star. Zdobył też wykształcenie ratownika medycznego.

Po odejściu z wojska rozpoczął studia i w 2012 ukończył politologię na Butler University. W trakcie studiów szczególnie interesowała go sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie i katastrofa humanitarna spowodowana wojną w Syrii.

W 2012 roku, przebywając w Libanie na wakacjach zetknął się z uchodźcami z Syrii. Widząc dramatyczne położenie w jakim znaleźli się ci ludzie i jak potrzebne jest jego doświadczenie medyka, na moment przed planowanym powrotem do domu wysłał do rodziny email w którym pisał między innymi:

Wczoraj pojechałem do obozów poza Bejrutem. W Burj al-Barajneh 18000 uchodźców jest stłoczonych na powierzchni 1 km kwadratowego w opłakanych warunkach. Ludzie umierają tam każdego dnia. (…) Tutaj, na tej ziemi, odnalazłem swoje powołanie. Prowadziłem samolubne życie. Uciekałem dotąd aż już więcej uciekać nie mogłem. (…) Wczoraj zobaczyłem swoje życie jak ułożone przede mną na stole. Na kilka godzin przed planowanym lotem do Stanów Zjednoczonych patrzyłem, jak ludzie umierają na moich oczach. Widziałem takie rzeczy już wcześniej i odchodziłem zostawiając ich już wcześniej…. Tym razem nie mam zamiaru odwracać się do nich plecami, po prostu nie.

Peter założył organizację Special Emergency Response and Assistance (SERA), której celem było udzielanie pomocy humanitarnej uchodźcom w Syrii i Libanie. SERA dostarczała pomoc medyczną, żywność, odzież, namioty i wszystko, czego potrzebowali uciekający przed wojną ludzie.

Syryjski przyjaciel Petera, Burhane Moussa Agha, wspomina go jako człowieka, który „zostawił w Stanach wszystko co miał, swoją rodzinę i całe swoje życie, po to żeby pomagać ludziom w Syrii. Nie bał się. Peter był bohaterem.”

1 października 2013 roku Kassig był w drodze do Deir Ezzour we wschodniej Syrii z dostawą żywności i leków dla uchodźców. Został napadnięty i porwany przez terrorystów z ISIS (Państwo Islamskie). Kassig był przetrzymywany wraz z innymi zakładnikami i tak jak inni był maltretowany psychicznie i torturowany. Obawiał się, że więźniowie zostaną użyci w propagandzie ISIS i jego obawy się ziściły.
Terroryści postanowili mordować więźniów, zmuszając ich wcześniej do recytowania do kamery propagandowych tekstów. Po każdej egzekucji pokazywano kolejną ofiarę, która miała być zabita po dwóch tygodniach. Pierwsza zbrodnia miała miejsce 19 sierpnia 2014 roku, zabito Jamesa Foleya. Kolejni byli Steven Sotloff i David Haines. Dnia 3 października zamordowano Alana Henninga i pokazano Petera Kassiga jako kolejną ofiarę. Po upływie dwóch tygodni, kolejne propagandowe wideo jednak się nie ukazywało… Los Petera był nieznany aż przez sześć tygodni. Dopiero 16 listopada ISIS opublikowali film na którym widać martwego Kassiga i jego mordercę mówiącego, że „on nie miał wam wiele nowego do powiedzenia”.

Obecnie nikt nie wie, co działo się przez długie tygodnie, w których bandytom z ISIS nie udało się nakręcić filmu z Peterem recytującym narzucony mu tekst. Można jednak przypuszczać że Kassig, wykazując niezwykły hart ducha i psychiczną siłę, był w stanie się im przeciwstawić.

Peter Kassig był mężczyzną czynu, o ogromnej duchowej sile i psychicznej odporności, a jednocześnie wrażliwym na ludzkie potrzeby. Jest dla nas wzorem i symbolem siły, pracy i poświęcenia dla innych – cech charakteryzujących wielu mężczyzn na całym świecie.


Zobacz także

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się