Robimy swoje

Wybory, wybory i po wyborach. Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn wraca do swojej podstawowej działalności.

Wybory i po wyborach

Przez ostatni miesiąc żyliśmy wyborami. Zapamiętamy je przede wszystkim z powodu rekordowej frekwencji. Przy urnach stawili się także mężczyźni. Co ciekawe, obie płcie głosowały mniej więcej tak samo sumarycznie. Z rozkładów, które przygotował IPSOS i przedstawił TVN wynika, że duże rozbieżności miały miejsce pomiędzy grupami wiekowymi oraz miastem a wsią. Wynika z nich że:

 • Frekwencja była nieco lepsza w przypadku kobiet (74,7%) niż mężczyzn (73,1%). To ogromna zmiana w porównaniu do ostatnich wyborów prezydenckich, gdzie frekwencja wynosiła w drugiej turze odpowiednio 71,1% oraz 64,4%
 • Preferencje partyjne nie różniły się istotnie pomiędzy mężczyznami a kobietami w odniesieniu do trzech najważniejszych komitetów (PiS, PO, TD).
 • Istotne różnice pojawiły się w przypadku czwartego – kobiety chętniej głosowały na Lewicę niż Konfederację (10,1% i 3,7% odpowiednio), zaś mężczyźni odwrotnie (10,2% vs. 6,8%). W naszym podsumowaniu oba komitety uznaliśmy za podobnie obojętne na sprawy mężczyzn.
 • Poza tym nie było innych zaskoczeń: bardziej konserwatywne są małe miasta i wsie, wyższe grupy wiekowe (w których kobiety dominują), osoby z wykształceniem średnim i niższym.
 • W rezultacie wyborów, mężczyźni uzyskali 70,7% mandatów, choć wśród kandydatów stanowili 55,5%. Gratulujemy wszystkim nowo wybranym parlamentarzystkom i parlamentarzystom!

Jako Stowarzyszenie pozostaliśmy apolityczni, ale wszystkich naszych Członków i Sympatyków namawiamy do aktywności politycznej i społecznej. Wybory parlamentarne są raz na cztery lata, ale grupy sąsiedzkie, stowarzyszenia, kręgi męskie i nieformalne grupy ludzi dobrej woli działają przez cały rok.

Plany na najbliższe miesiące

Mamy sporo planów na najbliższe miesiące

 • W dniach 24-26 listopada planujemy Walne Zgromadzenie Członków, połączone z warsztatami na temat komunikacji. Wszystkich Członków, którzy dotąd nie otrzymali wiadomości (która była rozsyłana wewnętrznymi kanałami) prosimy o email na adres kontakt@schm.org.pl – wkrótce prześlemy szczegóły. Prawo do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu mają wszyscy Członkowie, którzy są na bieżąco z opłacaniem składek.
 • W najbliższych dniach ukaże się ekskluzywny wywiad pod wiele mówiącym tytułem „Nie każdy konar zapłonie” – kto był naszym rozmówcą i na jaki temat rozmawialiśmy – już wkrótce.
 • Przygotowujemy nową wersję naszej strony internetowej!
 • Po przetasowaniach rządowych zamierzamy ponownie zwrócić się do Pełnomocnika ds. Równości Płci (mamy nadzieję, że nowego) w bulwersującej sprawie dotyczącej braku działań na rzecz wyrównywania szans mężczyzn – mimo aktywnych działań na rzecz kobiet oraz zapisania działań na rzecz mężczyzn w krajowej Strategii Równouprawnienia Płci. Przypomnijmy – mimo że na wniosek Michała Gulczyńskiego i Jakuba Chabika rząd zapisał w strategii działania m.in. na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych mężczyzn, dotychczasowy Pełnomocnik uznał, że są one niepotrzebne. Może nowy/a będzie mieć inne zdanie.
 • Czekamy na zaproszenie ze stromy Zespołu ds. Równości Płci na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. O tej sprawie pisaliśmy na naszym profilu Facebookowym i Twitterowym – Uniwersytet najpierw był bardzo dumny, że ma najmniej mężczyzn w Polsce; po naszej interwencji usunął niefortunny wpis, a jego szefowa, prof. Anna Moniuszko-Malinowska, przysłała nam maila, w którym zaprasza i zobowiązuje się podjąć temat.
 • Last but not least, w listopadzie badamy swoje jajka. Polecamy cała akcję Movember, ale przede wszystkim Mosznowładców, którzy jeżdżą po Polsce, uczą jak samodzielnie badać jajka i zapraszają na bezpłatne badania.
image-from-rawpixel-id-6284423-png (1)

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się