Zadbaj o swoje jajka z Mosznowładcami!

Dziś post gościnny – udostępniamy miejsce Fundacji Kapitan Światełko, aby opowiedzieć o inicjatywie badania jąder. #zróbtodlajaj

Zostań Mosznowładcą! Dołącz do niesamowitej inicjatywy, która ma na celu zachęcenie mężczyzn do troski o swoje zdrowie poprzez badania jąder i prostaty w celu wczesnego wykrywania potencjalnych nowotworów. Ale nie tylko – Kampania Mosznowładcy dotyczy oprócz intymnego zdrowia fizycznego, także psychicznego, bo to, co dzieje się w męskiej głowie jest równie ważne jak to, co dzieje się w majtkach.

To niezwykły rok, bo obchodzimy już dziesiąty jubileusz tej kampanii, która radykalnie zmienia postrzeganie profilaktyki męskich nowotworów!

Nowotwory Jądra i Prostaty 

Zatrzymajmy się na chwilę nad liczbami:

W Polsce co roku ponad 2 000 młodych mężczyzn mierzy się z rakiem jądra, a co 40 godzin jeden z nich przegrywa taką walkę.

Niestety, nasz kraj ma jedną z najwyższych wskaźników śmiertelności na skutek nowotworu jądra w Europie – 15% w porównaniu do średniej 5% w UE. To wynika częściowo z braku świadomości (wiele młodych osób po prostu nie wie, że grupa ryzyka nowotworu jądra to właśnie osoby 15-35 lat!) oraz wstydu, który niestety towarzyszy mężczyznom w tematach związanych ze zdrowiem intymnym.

Rak prostaty dotyczy starszych mężczyzn, ale to wyzwanie, któremu co roku musi stawić czoła ponad 15 000 Polaków. To obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn. Jednak pomimo, że ten nowotwór dotyka głównie osoby w starszej grupie wiekowej, z powodu zmieniającego się stylu i warunków życia, coraz młodsze pokolenia również są narażone na ten rodzaj nowotworu.

Wspólnie Działamy – Liczą się Wyniki!

Nie pozwólmy, by te liczby nas przeraziły. Chcemy Ci pokazać inne, pełne nadziei statystyki. W zeszłym roku Mosznowładcy przeprowadzili aż 5507 badań ultrasonograficznych i 1696 testów PSA. To nie wszystko – działali w 13 miastach, badając łącznie 7203 osoby! W trakcie tych badań wykryto 34 przypadki nowotworów jąder oraz zidentyfikowano 53 przypadki nieprawidłowych wyników testu PSA (markera nowotworowego prostaty). To 87 osób, które dzięki kampanii Mosznowładcy zyskało przewagę w walce w postaci wiedzy i informacji. 

Bezpłatne badania USG jąder i testy PSA z Mosznowładcami

Kampania Mosznowładcy skupia się przede wszystkim na realnym działaniu. Co roku w dużych centrach handlowych kilkunastu Polskich miast Mosznowładcy rozstawiają swój mobilny gabinet USG i organizują wydarzenia, podczas których setki mężczyzn poddają się badaniom profilaktycznym. Bezpiecznie, bezboleśnie, bezpłatnie i bez wcześniejszych zapisów – wystarczy po prostu przyjść! Czy może być łatwiej?

„Po 10 latach działalności z dumą obserwujemy kolejkę chętnych do badań – to świadczy o rosnącej świadomości mężczyzn w Polsce na temat wartości dbania o swoje zdrowie. W wielu miastach jest to już stały punkt jesiennego kalendarza.” – mówią członkowie Fundacji Kapitan Światełko, organizatora kampanii.

Dla osób w wieku 18-40 lat przeprowadzane są badania USG jąder

– czyli kilkuminutowa wizyta w mobilnym gabinecie urologa, podczas której głowica ultrasonografu zostaje przyłożona do skóry moszny. Zupełnie bezboleśnie, z zapewnieniem maksimum prywatności. Dla osób po 40 roku życia przewidziano testy PSA markerów nowotworowych prostaty – są to testy wykonywane na podstawie 1 kropli krwi pobranej z palca, dające wynik jakościowy ilości markerów nowotworowych prostaty.

Wyniki badań dostępne są od razu. Aby się przebadać nie potrzebujecie skierowań, dokumentacji medycznej, nie potrzebujecie nawet ubezpieczenia NFZ. Badania nie wymagają również żadnych wcześniejszych przygotowań poza zachowaniem podstawowej higieny osobistej.

moszno1

Harmonogram wydarzeń

W tym roku Mosznowładcy realizują badania już od końca września do początku grudnia – badają przez całą jesień! Koniecznie wpiszcie w swoje kalendarze wydarzenia w najbliższych Wam miastach:

30 IX – Warszawa, Atrium Targówek

30 IX – Białystok, Atrium Biała

7 X – Wrocław, Galeria Dominikańska

14 X – Gdańsk, Galeria Przymorze

21 X – Bytom, Plejada Bytom

28 X – Bydgoszcz, Focus Bydgoszcz

28 X – Piła, Atrium Kasztanowa

4 XI – Katowice, Galeria Katowicka

4 XI – Gorzów Wielkopolski, NoVa Park

18 XI – Kraków , Galeria Bronowice

18 XI – Szczecin, C.H. Galaxy

24+25 XI – Poznańskie Targi Piwne

25 XI – Zielona Góra, Focus Mall

2 XII – Warszawa, Atrium Promenada

Dodatkowe informacje na temat harmonogramu wydarzeń (adresy i godziny) – znajdziecie na naszej stronie:

https://mosznowladcy.pl/

Wczesna Wykrywalność to Klucz do Zwycięstwa nad Nowotworem Jądra!

Pamiętajcie: wczesna diagnoza to ogromna szansa na pełny powrót do zdrowia. Nowotwory jądra rozwijają się zatrważająco szybko – w zaledwie kilka tygodni! Ale w przypadku szybkiego rozpoznania, prognozy są niezwykle optymistyczne. Pamiętajmy – jeśli regularnie poddajesz się badaniom i konsultujesz każdą wątpliwość z lekarzem, masz duże szanse, że nawet jeśli rak się pojawi, ograniczy się on do operacyjnego leczenia. Niemniej jednak wielu mężczyzn unika badań, co prowadzi do opóźnionej diagnozy, a w konsekwencji do przerzutów, które znacznie utrudniają walkę. Wtedy trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane i mniej komfortowe metody leczenia, takie jak radioterapia i chemioterapia. A przecież można tego uniknąć! 

Twój Ruch – Wspieraj Mosznowładców!

Mosznowładcy zbadali już ponad 22 000 mężczyzn, ale to dopiero początek! Jako Fundacja, przeszli długą drogę od kilku wydarzeń rocznie do dwumiesięcznej aktywności. Dzięki wsparciu partnerów, takich jak Nationale-Nederlanden, BNP Paribas, Olivia Garden i inni, docierają do milionów ludzi każdego roku. Teraz Twoja kolej! Każda wpłata prywatna jest jak cenny kawałek układanki, który pozwala im działać przez cały rok i dotrzeć do jeszcze większej liczby mężczyzn. Możesz dołożyć swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia tutaj: https://www.siepomaga.pl/mosznowladcy

#ZróbTOdlaJAJ

Wszystkie dodatkowe informacje na temat kampanii Mosznowłądcy znajdziesz na ich stronie internetowej: https://mosznowladcy.pl/ a także na ich social mediach (Facebook i Instagram). Zachęcamy do obserwowania, aby być zawsze na bieżąco, zwłaszcza w trakcie trwania kampanii.

Przyjdź na badania do Mosznowładców! Zawsze bezpłatnie, bezpiecznie i bez zapisów. Zabierz ze sobą facetów ze swojego otoczenia! Namów na badania kumpla, kolegę z pracy, ojca czy dziadka. Zapuść wąs w listopadzie i zwróć uwagę, na męskie zdrowie. Zrób to dla jaj!

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się