Unia Europejska co pół roku publikuje badanie sondażowe Eurobarometr. Edycja przeprowadzona na początku 2024 roku i opublikowana w grudniu dotyczyła stereotypów płciowych. Na stronie Eurobarometru można znaleźć zarówno porównania międzynarodowe, jak i podsumowanie wyników o Polsce po polsku.
Z jednej strony wydaje się, że Polacy popierają równość płci prawie tak samo, jak pozostali mieszkańcy UE. Przede wszystkim 70% Polaków i 80% Polek uważa, że na równości płci skorzystaliby również mężczyźni. Ponad 80% osób zgadza się, że niezależność finansowa jest ważna i dla kobiet, i dla mężczyzn.
Odpowiedzi na inne pytania pokazują jednak, że Polska jest zasadniczo bardziej konserwatywna od Unii Europejskiej pod względem stereotypów płciowych. Na względny konserwatyzm naszego społeczeństwa wskazuje zgoda 3/4 Polek i Polaków ze stwierdzeniem, że „Kobiety są bardziej skłonne podejmować decyzje w oparciu o emocje”. Nieco ponad połowa uważa, że „Mężczyźni są ambitniejsi w polityce”. To wyniki o ok. 10 punktów procentowych wyższe niż unijna średnia.
Ze stwierdzeniem, że „Najważniejszą rolą mężczyzny jest zarabianie pieniędzy” zgadza się 74% Polaków i 65% Polek. W UE znacznie mniej – odpowiednio 45% i 39%.
Podobnie jest ze zdaniem „Najważniejszą rolą kobiety jest dbanie o dom i rodzinę”, z którym zgadza się 73% Polaków i 69% Polek, a średnia dla UE to mniej niż 40%. Co ciekawe młodsze Polki znacznie rzadziej od starszych zgadzają się ze stereotypową rolą kobiety, ale nieco częściej od starszych Polek zgadzają się ze stereotypową rolą mężczyzn. Mimo to – młodzi Polacy nieco częściej od młodych Polek zgadzają się, że ich główną rolą jest zarabianie pieniędzy.
Konserwatywne stereotypy odbijają się na mężczyznach. W Polsce 2/3 ankietowanych uważa, że „mężczyźni z natury są mniej kompetentni w wykonywaniu czynności domowych”. Co ciekawe – najrzadziej zgadzają się z tym młodzi mężczyźni (poniżej 40 lat), a najczęściej… młode kobiety. Tak jest w Polsce, lecz nie w całej UE. W rezultacie, mimo wysokiego poparcia dla ogólnej idei równości płci, łącznie ok. 60% osób w Polsce zgadza się, że jeżeli ojciec zarabia mniej od matki, to on powinien zająć się dziećmi.

Podczas gdy poparcie dla tych stereotypowych ról płciowych jest najniższe wśród młodszych Europejek, młode Polki wydają się progresywniejsze od starszych tylko w kwestii własnej roli w społeczeństwie.
Niekoniecznie odrzucają za to stereotypową wizję mężczyzny – jako zarabiającego pieniądze i nieogarniającego prac domowych. Z drugiej strony – młodzi mężczyźni też odrzucają stereotypy tylko częściowo. Rzadziej zgadzają się z negatywnym stereotypem, że są mniej kompetentni w wykonywaniu czynności domowych, ale chętnie przyjmują na siebie rolę zarabiacza pieniędzy.