Młode Polki nie porzucają stereotypów wobec mężczyzn? Omówienie wyników Eurobarometru

Unia Europejska co pół roku publikuje badanie sondażowe Eurobarometr. Edycja przeprowadzona na początku 2024 roku i opublikowana w grudniu dotyczyła stereotypów płciowych. Na stronie Eurobarometru można znaleźć zarówno porównania międzynarodowe, jak i podsumowanie wyników o Polsce po polsku.

Z jednej strony wydaje się, że Polacy popierają równość płci prawie tak samo, jak pozostali mieszkańcy UE. Przede wszystkim 70% Polaków i 80% Polek uważa, że na równości płci skorzystaliby również mężczyźni. Ponad 80% osób zgadza się, że niezależność finansowa jest ważna i dla kobiet, i dla mężczyzn.

Odpowiedzi na inne pytania pokazują jednak, że Polska jest zasadniczo bardziej konserwatywna od Unii Europejskiej pod względem stereotypów płciowych. Na względny konserwatyzm naszego społeczeństwa wskazuje zgoda 3/4 Polek i Polaków ze stwierdzeniem, że „Kobiety są bardziej skłonne podejmować decyzje w oparciu o emocje”. Nieco ponad połowa uważa, że „Mężczyźni są ambitniejsi w polityce”. To wyniki o ok. 10 punktów procentowych wyższe niż unijna średnia.

Ze stwierdzeniem, że „Najważniejszą rolą mężczyzny jest zarabianie pieniędzy” zgadza się 74% Polaków i 65% Polek. W UE znacznie mniej – odpowiednio 45% i 39%.

Podobnie jest ze zdaniem „Najważniejszą rolą kobiety jest dbanie o dom i rodzinę”, z którym zgadza się 73% Polaków i 69% Polek, a średnia dla UE to mniej niż 40%. Co ciekawe młodsze Polki znacznie rzadziej od starszych zgadzają się ze stereotypową rolą kobiety, ale nieco częściej od starszych Polek zgadzają się ze stereotypową rolą mężczyzn. Mimo to – młodzi Polacy nieco częściej od młodych Polek zgadzają się, że ich główną rolą jest zarabianie pieniędzy.

Konserwatywne stereotypy odbijają się na mężczyznach. W Polsce 2/3 ankietowanych uważa, że „mężczyźni z natury są mniej kompetentni w wykonywaniu czynności domowych”. Co ciekawe – najrzadziej zgadzają się z tym młodzi mężczyźni (poniżej 40 lat), a najczęściej… młode kobiety. Tak jest w Polsce, lecz nie w całej UE. W rezultacie, mimo wysokiego poparcia dla ogólnej idei równości płci, łącznie ok. 60% osób w Polsce zgadza się, że jeżeli ojciec zarabia mniej od matki, to on powinien zająć się dziećmi.

Eurborometr 2024: Według młodych Polek mężczyźni są z natury mniej kompetentni w wykonywaniu czynności domowych

Podczas gdy poparcie dla tych stereotypowych ról płciowych jest najniższe wśród młodszych Europejek, młode Polki wydają się progresywniejsze od starszych tylko w kwestii własnej roli w społeczeństwie.

Niekoniecznie odrzucają za to stereotypową wizję mężczyzny – jako zarabiającego pieniądze i nieogarniającego prac domowych. Z drugiej strony – młodzi mężczyźni też odrzucają stereotypy tylko częściowo. Rzadziej zgadzają się z negatywnym stereotypem, że są mniej kompetentni w wykonywaniu czynności domowych, ale chętnie przyjmują na siebie rolę zarabiacza pieniędzy.


Inne aktualności
Program rozwojowy nie dla chłopców Sprawę podrzucił nam jeden z Sympatyków. Powiat Toruński zorganizował konkurs EU-Geniusz, w ramach którego zamierzał...
Zobacz więcej
Jedną z nierówności na które zwracamy uwagę w Stowarzyszeniu na rzecz Chłopców i Mężczyzn - jest nierówność w obszarze służby...
Zobacz więcej
Chłopcy i mężczyźni mierzą się z nierównościami w wielu obszarach. Problemy, które dotykają ich na co dzień, są rzadko poruszane...
Zobacz więcej
26 lutego wysłaliśmy ankietę do komitetów, które zgłosiły się do wyborów prezydenckich. Dopiero 5 kwietnia dowiemy się, kto ostatecznie znajdzie...
Zobacz więcej

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.