Ministra ds. Równości podejmuje działania ws. dyskryminacji w systemie penitencjarnym

Członek naszego Stowarzyszenia, Dawid Prusak, wystąpił w styczniu 2024 roku do Ministry ds. Równości z petycją o podjęcie działań w celu wdrożenia zasady równego traktowania przez władze publiczne kobiet i mężczyzn w kontekście art. 87 § 2 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy.

Przepis ten różnicuje sytuację skazanych kobiet oraz mężczyzn, tworząc zasadę domyślnego umieszczenia wszystkich skazanych kobiet w zakładach karnych typu półotwartego. Wyłącznie stopień demoralizacji lub względy bezpieczeństwa mogą być podstawą do umieszczenia kobiety w zakładzie karnym typu zamkniętego.

Jednocześnie ustawodawca zupełnie inaczej traktuje mężczyzn, uzależniając umieszczenie ich w zakładzie karnym typu zamkniętego od odmiennych kryteriów, w szczególności popełnionego przestępstwa, orzeczonej kary oraz zaburzeń psychicznych.

Ministra uznała co do zasady słuszność przedstawionych postulatów i zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości, przy którym działa Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, o rozważenie zmiany przepisów utrzymujących różnicowanie traktowania więźniów ze względu na kryterium płci.

Ministra zwróciła również uwagę na nierówności wynikające z Regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności – w tej sprawie również występowaliśmy w tym roku o zmiany do Ministra Sprawiedliwości, niestety jak dotąd bezskutecznie.

Oczekujemy na działania Ministerstwa Sprawiedliwości, licząc na wypracowanie zasad funkcjonowania więźniów w systemie penitencjarnym, które pominą płeć jako kryterium decydujące o surowości odbywanej kary.

Przypominamy też nasz tekst, w którym pokazaliśmy niedomagania polskiego systemu penitencjarnego.

Poniżej załączamy wniosek Ministry ds. Równości skierowany do Ministerstwa Sprawiedliwości.


Inne aktualności
Program rozwojowy nie dla chłopców Sprawę podrzucił nam jeden z Sympatyków. Powiat Toruński zorganizował konkurs EU-Geniusz, w ramach którego zamierzał...
Zobacz więcej
Jedną z nierówności na które zwracamy uwagę w Stowarzyszeniu na rzecz Chłopców i Mężczyzn - jest nierówność w obszarze służby...
Zobacz więcej
Chłopcy i mężczyźni mierzą się z nierównościami w wielu obszarach. Problemy, które dotykają ich na co dzień, są rzadko poruszane...
Zobacz więcej
26 lutego wysłaliśmy ankietę do komitetów, które zgłosiły się do wyborów prezydenckich. Dopiero 5 kwietnia dowiemy się, kto ostatecznie znajdzie...
Zobacz więcej

Pomóż zmienić świat na lepsze

Przyłącz się
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.